© Reuters У жовтні експортовано майже 5 млн тонн. Цього недостатньо.
У жовтні Україна експортувала 4,8 млн тонн продукції агропромислового комплексу: це на 15% більше ніж, минулого місяця, йдеться у повідомленні Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ).
При цьому, наголошується у повідомленні, слід врахувати, що частина продукції ще не встигла фізично перетнути кордон і значна кількість транспорту стоїть в чергах на виїзд.
Як пояснюють експерти УКАБ, зростання обсягів експорту вдалося досягти незважаючи на проблеми з маршрутами через річкові порти Дунаю: традиційне сезонне мілководдя перешкоджає заходженню суден більшої тоннажності та зменшує навантаження на баржі.
Частково у збільшені експорту допомогло долучення ще одного каналу експорту – морських портів Одеської області, які зараз функціонують в межах тимчасового морського коридору. Водночас, якщо порівнювати із довоєнними показниками, обсяги експорту цим каналом незначні.
Найбільше підприємства АПК у жовтні експортували зернових культур — 2,5 млн тонн, з яких понад половина — це пшениця. І це на 20% більше, ніж у вересні.
На другому місці в експорті — олійні культури: ріпак, соєві боби та насіння соняшнику.
Крім того, на 6% зріс експорт рослинних олій та макухи.
В УКАБ наголошують, що попри зростання обсягів експорту, їх все ще недостатньо для вивезення того врожаю, який цього року зібрала Україна.
«Для відносно нормального функціонування аграрного ринку за місяць Україна має експортувати близько 6 млн тонн продовольства, бажано морськими шляхами, де менш дорога логістика», — пояснюють експерти.
Минулого року кількість діючих підприємств у галузі сільського, лісового та рибного господарства зменшилась із 51,8 тис. до 35,6 тис. Це найбільше зниження з 2012 року, і це суттєво перевищує аналогічний показник по економіці в цілому.
Ще два роки тому хтось міг би говорити про збитковість аграрного сектору? Навряд чи. А зараз?
Про відповідь на це запитання та причини, які до нього призвели, — у матеріалі Лариси Гук «Житниця Європи»: поточного року збитки вітчизняного агропромислового комплексу оцінюються в мільярдах».