Замість одужання – масово втратили зір: подробиці медичного обману на Тернопільщині
Фото: Скрін відео Нацполіцїї
У Тернопільській області спрямована до суду кримінальна справа проти чотирьох офтальмологів, через дії яких частково чи повністю осліпли 18 пацієнтів. Кожен з фігурантів, як викладено у обвинувальному акті, отримав за маніпуляції від 8000 до 34 000 грн. У 2023 році цей випадок назвали наймасовішим прикладом медичної недбалості, від початку йшлося про 22 постраждалих.
Розповідаємо подробиці цієї резонансної історії і та які з неї треба зробити висновки.
Пацієнти не знали ні назви, ні діючої речовини
Про цей кричущий випадок громадськість дізналася з лаконічного пресрелізу поліції Тернопільської області. В повідомленні йшлося, що 16 лютого 2023 року до медзакладу звернулися одразу понад 20 людей, які скаржилися на різке погіршення зору. Усі вони проходили лікування в офтальмологічному відділенні однієї із медустанов.
Пацієнти стверджують, що проблеми почалися після проведення певних процедур. Усіх госпіталізували до офтальмологічного відділення Тернопільської обласної лікарні та повідомили про це поліцію. Цей факт слідчі внесли в ЄРДР за статтею 140 ККУ – неналежне виконання професійних обов’язків медичним або фармацевтичним працівником.
З часом стало відомо, що мова йшла про офтальмологічне відділення Чортківської опорної лікарні, де пацієнти вже лікувалися, а тому мали до медиків певну довіру. Син 80-річного Михайла Мамчура, одного з постраждалих, розповідав “Суспільному”, що на момент уколу батькові не надали жодної інформації про препарат. “Батько прийшов – він не знав ні назви, ні діючої речовини, нічого. Ніякого документа не отримав. Це те, що насторожило нас”, – розповів Олег Мамчур.
– Як з’ясувалося, завідувач відділення дав розпорядження підлеглим, аби ті між пацієнтами реалізовували, як він стверджував, сучасний дієвий препарат, який стовідсотково відновить зір. Погодилися на таку співпрацю троє офтальмологів. Горе-лікарі за кожну ін’єкцію просили з хворих по 2000 гривень, – розповів у фейсбуці керівник поліції Тернопільської області Сергій Зюбаненко.
Чортківська центральна міська лікарня. Фото: ФБ лікарні
Хотів повернутися у професію
У ЗМІ широко висвітлювалася історія жителя села Оришківці Ореста Зрайчика, якому на момент біди виповнилось 47 років. Він фаховий водій, через цукровий діабет став втрачати зір і сподівався відновитися в професії. Восени 2022 року Орест зробив по два уколи в кожне око у приватному кабінеті на території Чортківської лікарні. Зі слів лікарки, кололи дозволений в Україні швейцарський препарат “Авастин”, після ін’єкцій стан пацієнта покращився.
Однак медик попередила, що для успіху потрібна ще одна ін’єкція. І сказала пацієнтові звернутись до офтальмологічного відділення лікарні. 16 лютого 2023 року о дев’ятій ранку зробили укол, а ближче до першої дня чоловік поскаржився, що в очах щось ріже. Біль посилювався, почалися почервоніння і сльозотеча.
– Тоді ми відразу звернулися до лікарки, вона порекомендувала придбати краплі і починати капати в очі. Вже тоді лікарка нам зізналася, що з аналогічними симптомами до неї звернулися ще двоє пацієнтів, – розповідала дружина Зрайчика виданню “20 хвилин.Тернопіль” .
До вечора стан чоловіка погіршився. Подружжя приїхало до Чортківської лікарні, де побачили інших пацієнтів, яким також робили уколи цього ранку. Лікарі намагалися їм якось допомогти, а потім почали направляти всіх до обласного центру.
17 лютого в Тернопільській обласній лікарні зробили 27 операцій на очах 22 пацієнтам. У всіх були гострі запалення і довелося забирати гнійну тканину.
З 18 потерпілих, які мають свідчити в суді про події 16 лютого 2023 року, 15 втратили зір на одне око, 3 – на обидва ока, – повідомляють в Офісі генпрокурора.
За станом на грудень 2023 року, сім’я Зрайчиків витратила на лікування понад 500 тисяч гривен і ще продовжувала лікування. Потерпілому довелося вставляти штучний кришталик в ліве око, а потім і зовсім його видаляти. З правим оком у чоловіка також були великі проблеми, він фактично нічого не бачив.
Орест Зрайчик повністю втратив одне око і майже нічого не бачить іншим. Фото: suspilne.media/ternopil
Диявол криється в ціні
Шукати шалені гроші на нові операції, курси лікувань та відновлення мусили й інші потерпілі. Подати цивільні позови до лікарів вони не могли, бо тим довго не вручали підозри. Медиків ніби відсторонили від роботи, але свідки кажуть, що учасники оборудки залишалися в лікарні.
Затягування з підозрами в поліції пояснювали тим, що довго тривають експертизи.
Правоохоронні органи уникали називати препарат. Коментуючи подію по “гарячих слідах”, генеральний директор Тернопільської обласної лікарні говорив, що препарат прописаний у протоколі лікування захворювань сітківки і його широко застосовують як в Україні, так і у світі. Тому спершу виникла версія про порушення стерильності чи умов зберігання ліків.
Під час експертиз з’ясувалося, що замість “Авастину” 16 лютого хворим вкололи “Алтузан”. Виробник один і той самий – швейцарська компанія “Рош”, обидва препарати використовуються для пригнічення ракових клітин. Однак різниця полягає в тому, що “Авастин” дозволений для використання в Україні, а «Алтузан» – ні. Його могли завезти до нас лише контрабандою, і велика ймовірність, що до Чорткова потрапили не оригінальні ліки, нехай навіть заборонені, а підробка.
Вигода медиків крилася в ціні. Як порахували розслідувачі NGL.media, один флакон «Авастину», розрахований на 28 ін’єкцій, коштує 36-38 тисяч гривень. Тобто вартість однієї ін’єкції становить приблизно 1300 грн. Такий самий флакон «Алтузану» коштує 14-16 тисяч грн, і собівартість однієї ін’єкції менша за 600 грн. А усі пацієнти Чортківської лікарні платили по дві тисячі грн за один укол як до 16 лютого, так і в цей день.
Проблеми з очима у пацієнтів почались після першого ж уколу. Скрін відео Нацполіцїї
Вільно продається в інтернеті
Трьом медикам Чортківської лікарні, які робили ін’єкції неперевіреного препарату, підозру оголосили тільки в липні нинішнього року. Тоді голова поліції Тернопільської області заявив на брифінгу, що слідство активно “працює над тим, щоб найближчим часом оголосити підозри і керівному складу цього лікувального закладу”. Експертизи підтвердили, що препарат був підроблений. На момент оголошення підозри в справі фігурували вже 20 потерпілих – двоє померли через похилий вік. Що сталося з іще двома, наразі невідомо, бо зараз потерпілих 18.
Зате розширився перелік статей обвинувачення. Крім службової недбалості, лікарям інкримінують одержання неправомірної вигоди, поєднаної з вимаганням, завідувачу відділення – ще й службову недбалість, яка спричинила важкі наслідки. По найважчій – корупційній – статті медикам загрожує до 8 років позбавлення волі.
Слідство запевняє, що має достатньо доказів проти обвинувачених. Проте для широкого загалу досі залишаються “білі плями”: як у відділенні державної медустанови опинився препарат, всі серії якого Держлікслужба заборонила до реалізації ще в 2020 році? Чому в обвинувальному акті фігурує завідувач відділення, а на липневому брифінгу начальник слідчого управління ГУНП в Тернопільській області Андрій Ткачик говорив, що “ми допрацьовуємо… щоб оголосити підозру головному лікарю цієї лікарні, який приніс цей препарат в дану установу”? Чи не вийде знову так, що під суд підуть виконавці, а організатори схеми з підробками залишаться “відбіленими”?
І зрештою: чому заборонений “Алтузан” вільно продається в інтернеті? Ми нарахували як мінімум п’ять ресурсів, де він є в наявності.
Втратили зір після цих уколів 22 людини. Скрін відео Нацполіцїї
Зверніть увагу
Як перестрахуватися
– Використання незареєстрованих або підробних ліків у медицинській практиці – явище непоодиноке. І не тільки в державному секторі, а й приватних лікарнях. Медики підміняють дорогий препарат більш дешевим. У Чорткові наслідки обману одразу далися взнаки. А може бути, що вони проявляться через кілька місяців або рік, коли нічого вже не можна довести, – застерігає юрист з медправа Микита Баришів. – Тому якщо вам збираються давати якийсь препарат – ковтати, колоти – вимагайте дістати його при вас з упаковки, показати інструкцію до використання. Бажано перевірити також державну реєстрацію.
В суд скеровано справу проти чотирьох офтальмологів лікарні. Фото: Нацполіція Тернопільської області
В МОЗ інформують:
- Перевірити наявність державної реєстрації препарату у Державному реєстрі лікарських засобів України можна за посиланням: http://www.drlz.com.ua/.
Пошук здійснюється за назвою препарату, номером реєстраційного посвідчення чи за складом діючої речовини. Реєстр оновлюється щоденно. - Офіційна інформація про виявлені фальсифіковані та неякісні лікарські засоби регулярно розміщується на сайті Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками: http://www.diklz.gov.ua/control/main/uk/index.
- Перевіряти ліки доцільно також у додатку «Ліки Контроль»: https://goo.gl/67MSot. Тут можна знайти інструкції до лікарських препаратів, здійснити контроль підробок за певним алгоритмом та знайти зареєстровані аналоги лікарських препаратів.
Источник: kp.ua