НМТ 2024 – Директорка УЦОЯО розповіла про особливості проведення тестування цього року

Директорка УЦОЯО прокоментувала пороговий бал на НМТ, який цьогоріч складатиме 15% від максимальної кількості балів

© freepik/freepik ZN.UA вважає пороговий бал низьким.

Цього року пороговий бал на НМТ складатиме 15% від загальної кількості балів, директорка УЦОЯО Тетяна Вакуленко в інтерв’ю редакторка відділу освіти та науки ZN.UA Оксані Онищенко розповіла про критерії оцінювання цього року, а також про особливості цьогорічного НМТ.

На думку Оксани Онищенко, це занизький  поріг.

“Цього року пороговий бал — 15% від загальної кількості балів. Отже, якщо за тест із математики можна отримати максимум 32 бали, то це означає, що достатньо набрати хоча б п’ять тестових балів. Для цього потрібно поставити в правильному місці хрестики в п’яти простих завданнях на вибір правильної відповіді. Вони якраз оцінюються в один бал”, – зазначила вона.  

Наприклад, каже вона, у тесті з історії буде 30 тестових завдань, і з них 20 — на вибір однієї правильної відповіді. У тесті з літератури з 25 завдань таких — 20, з біології з 30 завдань — 24.

“Мені здається, що пороговий бал мав би бути вищим”, – додала журналістка.

Тетяна Вакуленко не вважає, що завдання на вибір однієї правильної відповіді є нескладними й пояснює:

“Формат завдання не визначає його складності. Статистика свідчить, що є складні завдання на вибір однієї відповіді із запропонованих. Під час розроблення тестів ми використовуємо цілу низку різних типів завдань, зокрема завдання на встановлення відповідності, на визначення послідовності подій, із короткою формою відповіді (відповідь до задачі) тощо. До кожного типу завдань застосовується певне правило”, – зазначила директорка УЦОЯО.

За її словами, твердження про те, що закриті завдання — це просто завдання, де треба поставити галочки, є неправдивим. Щоб отримати більш-менш пристойний результат за підсумками тестування, а не лише дотягнути до порогу, продовжує Вакуленко, важливо свідомо виконувати завдання.

“Важливо також розуміти, що НМТ — це цілісний тест, який передбачає виконання завдань із чотирьох предметів, і кожен із них має значення. Конкурсний бал вступника розраховується на основі всіх цих предметів, до різних предметів застосовують різні вагові коефіцієнти залежно від обраної спеціальності”, – підкреслила очільниця Центру оцінювання якості освіти.

Тобто для того, щоби скласти НМТ, наголошує Вакуленко, потрібно успішно пройти всі чотири предмети. В умовах класичного ЗНО абітурієнт складав чотири-п’ять тестів із різних предметів. Для вступу потрібні були результати лише трьох, тож з-поміж предметів за вибором можна було обрати найкращий результат.

“Інакшою є ситуація з НМТ. Якщо учасник не набере достатньої кількості балів хоча б із одного предмета, він утратить можливість вступати цього року”, – додала вона.

За її словами, це справді не дуже високі порогові бали, але ситуація для вступників зараз складніша, ніж в учасників класичного ЗНО. Цьогорічні вступники — це саме ті підлітки, які писатимуть чотиригодинні тести через те, що внаслідок війни не можуть писати повноцінні тригодинні тести із завданнями на кшталт власного висловлення.

“Це саме ті підлітки, які спершу навчалися два роки в часи пандемії ковіду, а потім фактично три роки — під час повномасштабного вторгнення. І зараз вони можуть перебувати в дуже різних особистих життєвих ситуаціях. І якщо вони зареєструвалися на НМТ, прийшли на тест і готові чотири години максимально вкладатися у свій результат та вступати до закладу вищої освіти, то не зависоким пороговим балом їх потрібно обмежувати”, – зауважила глава УЦОЯО.

“Я дуже співчуваю дітям і їхнім батькам. Але з іншого боку, я так само співчуваю своїй країні, якій життєво необхідні класні фахівці, здатні подбати про її майбутнє. І це будуть саме ті підлітки, які сьогодні складають НМТ”, – додала Оксана Онищенко.

У 2024 році основні сесії національного мультипредметного тестування триватимуть із 14 травня до 25 червня. Учасники тестування отримають запрошення на основну сесію у своїх персональних електронних кабінетах до 8 травня. Вступники, які не змогли зареєструватись на мультититест, зможуть пройти реєстрацію під час додаткового періоду.

Джерело

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь