Освіта в Україні – Які є проблеми в сільській місцевості та як проєкт Змінотворці допомагає їх вирішити

Змінотворці: прокачати суспільство через молодь, яка стане політично та економічно активною

© Проєкт «Змінотворці»

Дар’я Бурік

Дар’я Бурік

П’ять років тому громадський активіст, ліцензіат TEDxKyiv і засновник рекрутингової агенції Lobby X Владислав Грезєв проводив регулярні тусовки для сотень активних людей із різних сфер у Києві, Одесі та Львові, щоб вони могли знайомитися, налаштовувати зв’язки та згодом разом утілювати свої ідеї. Називали цю спільноту «Змінотворці», бо головна мета полягала саме в створенні соціальних зв’язків і, як наслідок, — якісно нових і корисних проєктів.

«Під час підготовки до конференції TEDxKyiv я познайомився з Катею Михалко, яка ще до повноліття заснувала успішний стартап. Ми продовжували спілкування й мали ідею спільного проєкту для молоді, але війна змусила нас переосмислити задум», — згадує Влад.

Владислав Грезєв

Владислав Грезєв Проєкт «Змінотворці»

Катерина Михалко

Катерина МихалкоПроєкт «Змінотворці»

Якось Катерина приїхала з лекцією про підприємництво до Святогірська (Донецька область) і була вражена тим, як діти там живуть: «На запрошення ООН я мала розповісти підліткам про створення власної справи та надихнути їх, але побачила, що їхня реальність кардинально відрізнялася від моєї київської: можливостей для розвитку в містечку фактично не було, батьки розповідали дітям, що не треба нічого вигадувати й необхідно просто задовольнятися тим, що є. Тоді я повернулася додому з упевненістю, що маю щось із цим зробити, й запропонувала Владу створити це щось разом».

Так народився проєкт, що перебрав назву «Змінотворці», адже нетворкінги втратили актуальність після лютого 2022 року — було розуміння, що всі зусилля варто спрямувати насамперед на перемогу та спроможність країни. Владислав із Катериною підійшли до створення нового продукту по-бізнесовому: вивчили відкриті дані, залучили консультантів із профільних напрямів, визначили основні проблеми та шляхи їх вирішення. За пів року співзасновники вже зібрали команду методологів для розроблення масштабованої системи, знайшли операційну директорку та керівницю навчальної системи, які очолили відповідні напрями.

Команда замахнулася на амбітну ціль: «прокачати» суспільство через молодь, яка ставатиме політично та економічно активною й безпосередньо впливатиме на розвиток країни та її повоєнне відновлення. «Ми побачили основні виклики: понад шість мільйонів людей виїхали за кордон, серед них — 25% у віці 10–19 років, при цьому переважна їх більшість мешкала в містах. Молоді в Україні мало, народжуваність низька й продовжує падати. Тобто в нас залишилися підлітки з сіл і маленьких містечок, і саме вони мають готуватися до того, щоби ставати опорою для країни», — згадує Владислав.

Водночас саме ці діти мають значно менше можливостей для розвитку: в них може взагалі не бути творчих гуртків або спортивних секцій, у селі вони мають дуже обмежене коло дорослих навкруг, а вчителі часто змушені викладати одразу по кілька предметів, адже бракує кадрів і бюджетування. Все це безпосередньо впливає на якість освіти: за даними міжнародного дослідження PISA, українські учні з сіл відстають на 4+ роки за знаннями й навичками від тих, хто навчається в містах. МОН підтверджує цей розрив: результати ЗНО у сільських громадах значно гірші. До речі, Міністерство освіти і науки публічно підтримало діяльність «Змінотворців» і вже надає інформаційну підтримку проєкту, рекомендуючи школам до нього долучатися.

«Буквально кожна третя дитина, яка у 2030-х буде базою суспільства, живе в сільській громаді й не отримує сучасного розуміння того, як влаштований світ. Тому ми розробили систему, що долає цю прірву між селом і містом і робить нас усіх спроможнішими. У більшості підлітків уже є смартфони, отже, ми можемо працювати з ними в найвіддаленіших куточках країни, — розповідає Катерина Михалко. — Водночас ми даємо дітям не лише знання, а й досвід якісного спілкування з успішними дорослими та створюємо спільноту однодумців, яка закладе основу для нових соціальних зв’язків».

Зараз «Змінотворці» — це безоплатна світоглядна система просвіти для підлітків із сіл, 12 курсів за основними сферами світобудови. Ведуть заняття не професійні викладачі чи вчителі, а фахівці з різних галузей. Курс «Бізнес» — за підприємцями, «Стосунки» — у психологів, біологи та медики опікуються «Здоров’ям», ветерани — «Військовою справою» тощо. На старті ці спеціалісти отримують методологію, за якою будують заняття: максимум інтерактиву та взаємодії з учасниками, розбір прикладів і явищ із реального життя, замість сухих лекцій — дискусії та обмін думками. Таких новоспечених викладачів у «Змінотворців» наразі 58, і постійно є необхідність у підсиленні.

Проєкт «Змінотворці»

Фокус проєкту — населені пункти до 10 тисяч жителів, адже сюди майже не доходять інші програми та фонди. Щоби залучити дітей, команда відвідала вже десятки невеличких громад, де вони проводили ознайомчі заняття, які вчителі в деяких школах навіть встигли назвати «аж занадто демократичними», адже дорослі спілкуються з дітьми на рівних і до спілкування запрошують лише тих, у кого є реальне бажання та зацікавленість. А обговорюють тут часто табуйовані або «складні» теми: можливість чесно розбагатіти, заробітки політиків, відповідальність за дороги в селі, ставлення до представників ЛГБТ, секс, наркотики тощо.

Проєкт «Змінотворці»

Пілотне навчання почалося в жовтні 2023-го, відтоді понад 400 підлітків із 21 області відвідали заняття «Змінотворців» в межах різних курсів. Велика мета — з 2027-го щороку навчати 20 тисяч дітей, тобто 5% від усієї молоді України. Для забезпечення такого масштабу потрібна велика команда, великі гроші та приблизно 1700 викладачів. «Це завдання «із зірочкою», тому ми вже зараз будуємо систему з урахуванням необхідного масштабування, — каже Катерина. — Нам допомагають західні фонди, також залучаємо ціннісні українські бізнеси, готові інвестувати в майбутнє, яким не однаково, що відбувається десь далеко в селах».

Записатися на курси можуть підлітки від 14 років у будь-який час, навіть під час канікул, адже заняття у «Змінотворцях» не припиняються. Для цього необхідно написати на закриту сторінку для учнів у Інстаграмі — там адміністратори попросять надати контакти й запропонують доступні на цей момент курси.

«Основне, що ми даємо дітям, — це розуміння того, як влаштований світ, яким є ландшафт можливостей і перспектив. Коли знаєш, що є навколо і як це базово працює, — можеш легше орієнтуватись у виборі університету, майбутньої професії та роботи, більше пробувати, експериментувати. Це дасть змогу стати свідомішими й уплине на спроможність молодого покоління», — коментує Владислав Грезєв.

Проєкт «Змінотворці»

Найпопулярніші курси серед підлітків, на які вони поспішають записатися, — «Стосунки» та «Бізнес». Це першочергові незакриті потреби: в кожного є питання щодо романтичних стосунків або конфлікти з батьками, однокласниками, а ще всі хочуть дізнатися, як заробити гроші, бо прикладів навколо недостатньо, а рівень життя часто нижчий за бажаний. Тому тут діти дізнаються про те, як обстоювати свої кордони та що робити з тривожністю й емоціями, як побудувати бізнес-план і взагалі чи всі обов’язково мають бути підприємцями.

Проєкт «Змінотворці»

Дмитро, учасник із села Хащувате Кіровоградської області, ділиться: «Тепер я знаю, що таке ФОП, а раніше навіть не знав, що це взагалі таке. Гадаю, я відкрию кавʼярню або магазин, чи навіть цілу мережу». Його дівчина Валерія із сусіднього села Гайворон додає: «Змінотворці» зʼявилися дуже вчасно: я відчувала, що мені необхідно в психологію, тому одразу записалася на «Стосунки», й цей курс мені сильно допоміг. Я — старша донька у багатодітній родині, допомагаю з вихованням братів і сестер. А нещодавно ще й переїхала до батька, з яким раніше мало спілкувалася, й не знала, як із ним порозумітися, мені потрібна була допомога».

Але й «Держава і політика», «Економіка», «Довкілля», «Суспільство», «Медіа та інформація» або «Культура» з «Мистецтвом» теж добре відвідувані: там можна спробувати себе в ролі голови ОТГ або судді, порахувати майбутню пенсію батьків, спробувати справедливо розподілити блага в групі, поговорити про шароварщину чи загальноприйняті ідеали тіла, знайти будь-яку цікаву людину за відкритими даними або подискутувати про наслідки руйнування Каховської ГЕС.

Під час поїздок команди до регіонів місцеві розповідали, що в деяких селах понад 50% батьків — мобілізовані й чимало з них, на жаль, загинули через війну. Тож не дивно, що курс «Військова справа», який розповідає про те, чому існують армії, як розуміти, що відбувається на лінії фронту та які технології там застосовують, — також у топі реєстрації. До того ж його викладають колишні військові, які зсередини знають систему та готові пояснювати часом складні речі.

Крім онлайн-навчання, у «Змінотворцях» можна долучатися до виїзних кількаденних таборів офлайн, а також додаткових тематичних зустрічей — наприклад, від фахівців із топових компаній. Нещодавно юні змінотворці мали дві інтерактивні сесії про штучний інтелект із аналітикинями даних із провідної ІТ-компанії MacPaw, а незабаром будуть зустрічі з фахівцями із супертехнологічного Reface, так само відомого в усьому світі.

Зусилля організаторів спрямовані на те, щоб підлітки розвивалися та залишалися в Україні. Водночас для багатьох учнів єдиним аргументом проти виїзду за кордон залишається незнання англійської. «Ми щиро віримо, що талант, зусилля та розум мають чесно перемагати, й будемо поруч, аби допомогти цьому статися й мотивувати до більшого. Дуже надихає, коли діти надсилають нам відгуки, де діляться особистим, дякують, що нам не байдуже до них, а ще пишуть, що хочуть робити якісь реальні зміни у своєму містечку й прослухати всі наші курси», — тепло посміхається Катерина Михалко.

Проєкт «Змінотворці»

Вже незабаром в організації запуститься спільнота для тих, хто завершить щонайменше вісім курсів із доступних 12. Там буде можливість стажуватися в топових як комерційних, так і некомерційних організаціях, а ще отримати власного ментора, додаткові консультації тощо. У жовтні 2024-го завершиться «пілот», який був своєрідним тестом побудованої системи та платформою для пошуку найефективніших форматів. У планах «Змінотворців» далі — швидко зростати, не втрачаючи часу. Тож вони запрошують до співпраці навчальні заклади, які хочуть надати своїм учням більше безкоштовних можливостей для розвитку, а також професіоналів у своїх галузях за напрямами курсів, готових інвестувати ресурс у нове покоління.

Джерело

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь