Як шахраї наживаються на військових та їхніх родинах: неіснуючі авто і псевдоблагодійники

Як шахраї наживаються на військових та їхніх родинах: неіснуючі авто і псевдоблагодійники

Фото: zk.npu.gov.ua

Війна – це страшне горе, але завжди знаходяться ті, хто хоче використати його собі на користь. Жертвами численних шахраїв стають всі, включаючи наших захисників та їхні родини. Негідники втираються в довіру, прикриваючись добрими намірами, і не гребують полювати за грошима, за які заплачено життям. Коротко про – про найбільш поширені шахрайські схеми, які злочинці пристосували під велику війну.

Під вкраденим іменем

Найпопулярніша зі схем – це продаж неіснуючих автомобілів. В інтернеті, найчастіше на OLX, розміщується фото машини, яка може бути використана у воєнних умовах, та виставляється приваблива ціна. Продавець править передплату, яку навіть може пояснити витратами на перегонку або дрібний ремонт автомобіля. Отримавши гроші, зникає.

Шахраї можуть діяти не просто як приватні особи, а представлятися волонтерами благодійних організацій, які давно працюють з військовими і мають від них довіру. Директор “Код Життя UA” Ірина Слюсаренко розповідала Коротко про, як таким оборудникам вдалося зламати телефон одного з працівників фонду, викрасти звідти фото документів хлопця і від його імені масово дурити на гроші військових та їхніх родичів.

Ірина звернула увагу ще на одну небезпеку: аферисти полюють не тільки за документами волонтерів, а і за документами військових, які просять пересилати, щоб “упевнитися в надійності покупця”. Військові документи теж можуть бути задіяні в різних протиправних схемах або стати підказкою для ворога.

“Військові думають, що спілкуються з волонтерами, і називають місце, куди привезти машину. Співпадіння чи ні, але є кільки випадків, коли за вказаними координатами ворог відкривав вогонь”, – розповіла Ірина.

“Операція невдала, перерахуйте ще раз”

Маскуватися під пристойні організації – це улюблений хід організованих груп. У Кременчузі Полтавської області передана до суду справа по збитках на пів мільйона. Фігурантами є п’ятеро молодиків, що прикидалися автокомпанією, яка має свої представництва на відомих онлайн-платформах.

Занижену вартість виставлених на продаж машин пояснювали тим, що вони конфісковані за борги і ціну визначив суд. Слідчі встановили 14 покупців, серед яких були як військові, так і волонтери, які постачали техніку в зону бойових дій.

Ошуканих підкупив гарно зроблений сайт і “типовий електронний договір про доставлення й продаж автомобілів”, який надсилали клієнту в месенджер. Згідно з ним покупець мав зробити передоплату в розмірі від 10 до 50 відсотків вартості. При цьому клієнту могли повідомити, що операція невдала, гроші йому згодом повернуться, і просили повторно зробити перерахування. Таким чином в окремих випадках шахраям вдавалося отримати майже всю суму за неіснуючий автомобіль.

Підваріантом шахрайської схеми є продаж військовим реальних, але не розмитнених авто на закордонній реєстрації. Групу, що спеціалізувалася на підробці документів на такі транспортні засоби, також викрили на Полтавщині. У соцмережах пишуть, що військовим можуть продавати автомобілі з перебитими номерами, які знаходяться в угоні в Україні або за кордоном.

Обкрадали загиблих героїв

Навіть після загибелі людина може бути не захищеною від посягань на її власність. Про те, що речі військових можуть зникати з моргів, говорилося на рівні чуток. Але вже є документальне підтвердження, що таке можливо.

Влітку цього року Служба безпеки України у співпраці з поліцією викрила в Дніпрі групу осіб, які полювали на банківські рахунки загиблих воїнів. Злодії були у змові з працівником обласного бюро судмедекспертизи, через якого отримували доступ до тіл. Насамперед їх цікавили платіжні картки та телефони, номери яких були зареєстровані в інтернет-банкінгу. Кошти вони переводили на свій рахунок і знімали готівкою через банкомати або оформлювали кредити. Оборудки провертали швидко, щоб банк не встиг отримати звістку про смерть клієнта.

Під час обшуків у фігурантів вилучили понад 100 сім-карток різних операторів, мобільні телефони, банківські картки та комп’ютерну техніку. Також знайшли предмети військової амуніції загиблих. Ці речі готувалися на продаж.

За даними слідства, зловмисники встигли викрасти 1,5 мільйона гривень.

Мерзотників, які обкрадали мертвих героїв в Дніпрі, СБУ затримала. Скрін відео СБУ

“Нема грошей на дорогу” або “позичені” фото

З прадавніх часів шахраї експлуатують здатність людей до співчуття, і у великій війні вони побачили щедру для себе ниву. Створюють фейкові акаунти у соцмережах, “стукаються” у друзі до волонтерів або людей, у яких багато знайомих серед військових. Представляються одним з таких і просять гроші під вигадану легенду. Наприклад: я боєць N-ської бригади, дали відпустку, але затримали зарплату, нема чим оплатити дорогу, позичте хоч 100 гривен. Або: брат повернувся з полону, додому його не відвезли, грошей на транспорт не дали, допоможіть чим можете.

Соціальними мережами котиться хвиля постів з фотографіями поранених бійців і реквізитами для збору коштів на лікування, реабілітацію або протезування. Ми не кажемо, що все це обман. Але багато світлин уже далеко не свіжі, мають давність у один-два роки і були “позичені” із соцмереж або ЗМІ. На них люди, які уже або вилікувалися, або загинули. Тому все треба ретельно перевіряти, в тому числі й через пошукові системи, перш ніж перераховувати гроші.

Торік журналіст і блогер, а зараз військовий Віктор Трегубов розповів про те, як сім’я шахраїв оголосила збір для важкохворої мами вбитої на фронті медикині з позивним “Блискавка”. Друзі і знайомі дівчини жахнулися від такого нахабства, бо знали, що мати дівчини померла за рік до її загибелі, та почали з’ясовувати, хто ж ці шахраї. І з’ясували, що люди, замішані в цій справі, фігурують в цілій низці скандалів про шахрайство.

Знайомі «Блискавки» були в шоці, побачивши оголошення – адже мати захисниці померла ще рік тому. Скрін ФБ Віктор Трегубов

Полювання на мільйони

Від шахрайських дій багато страждають і родичі військових. Аферисти можуть втиратися в довіру під виглядом благодійної організації і навіть вказувати фейковий номер її реєстрації. А власне зміст оборудки маскувати якоюсь акцією. Так, минулого року була розвінчана, а в нинішньому вислухала судовий вирок група жителів Черкаської та Кіровоградської областей. Злочинці ошукали близько сотні громадян по всій Україні, щомісячно збагачуючись на понад мільйон гривень.

Через соцмережі ділки знаходили реальні оголошення про збір коштів на допомогу або лікування військовослужбовців. Використовуючи спеціально створений акаунт, заходили в приватні повідомлення і представлялися волонтерами міжнародних організацій. Мовляв, вони можуть фінансово підтримати збір, але у польських злотих, які треба конвертувати у гривні за певним алгоритмом.

Під виглядом конвертації відбувався так званий фішинг – шахраї отримували інформацію, яка дозволяла дістатися онлайн-банкінгів жертв і цупити звідти кошти.

Організатора групи засуджено до 9,5 років, двох учасників – до 8,5 років з конфіскацією майна. Однак сама ідея може використовуватися понині.

Під загрозою сім’ї загиблих воїнів, особливо самотні батьки. Вирахувати таких не складно, бо всі похорони оформляються через ТЦК, процедури масові, врочисті, часто є повідомлення в пресі. Злодії чекають на момент, коли за загиблого воїна родичі отримають компенсацію, і пропонують вигідно убезпечити гроші, бо або банки збанкрутують, або буде інфляція.

У жовтні 2023 року поліція Закарпатської області затримала одного з членів організованої групи, який переконав 49-річну мати загиблого воїна перевести на криптогаманець 7,5 мільйона гривень. Жінка перераховувала гроші частинами, будучи переконаною, що вони зберігаються у закордонній фінансовій установі.

З публікацій у пресі відомо про аферистів, які виманювали гроші у вдів для неіснуючих хворих діток, для сироти, який добровольцем пішов на війну, і під різними іншими приводами.

Негідника, що виманив гроші у матері загиблого військового, затримали закарпатські правоохоронці. Фото: zk.npu.gov.ua

Дзвонять від Червоного Хреста, Міноборони і… групи “Вагнера”

Найвразливіша категорія – сім’ї зниклих безвісти і полонених бійців. Тисячі разів говорилося і писалося, що до чужих не можна мати віри, але коли людина отримує хоч краплю надії, вона може геть втратити почуття обережності.

Днями Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими попередив, що родичам полонених бійців у приватні повідомлення почали надходити звернення щодо нового обміну. Демонструючи фальшиві документи, “позичені” з офіційних джерел, шахраї переконують, що можуть включити конкретне прізвище в список, але послуга коштує грошей. При цьому зловмисники посилаються на реальні сайти благодійних організацій, запевняючи, що є їх представниками.

У лютому цю ж проблему порушив Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець, попередивши, що зловмисники зламують сторінки посадових осіб у соціальних мережах. Такому зламу, зокрема, були піддані акаунти працівників офісу Лубінця. Від їхнього імені надходили прохання “позичити” певну суму грошей для позитивного вирішення питання.

Ще більший ризик потрапити в такі тенета у родичів зниклих безвісти. Розміщуючи у публічній площині фото рідних і свої телефони, вони регулярно отримують дзвінки від “свідків”, “побратимів”, навіть “окупантів” або “тюремників” з пропозиціями сказати, де знаходиться зниклий чи його тіло або полегшити долю в полоні.

Найчастіше в цьому вправляються мешканці виправних колоній, які набили руку на дзвінках “ваш син у поліції” або “потрапив в ДТП”, і добре розуміються на психології жертви. Так, з Маневичської колонії родичам зниклих безвісти надходили дзвінки від “представників” Міноборони, Червоного Хреста і навіть ЧВК “Вагнер”. За інформацію просили від 8 до 25 тисяч гривень, за викуп з полону – від 40 до 120 тисяч. Все залежало від емоційного стану людини, яку вдавалося втягнути в розмову.

Уповноважені особи просять звертатися за інформацією лише до офіційних установ, а про будь-які спроби шахрайства повідомляти правоохоронні органи.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь