
Важлива лінія електропередачі до ЗАЕС відновлена, однак її підключення на даний момент неможливе – МАГАТЕ 26.06.2026 11:37 Укрінформ Основну лінію електропередачі 750 кВ "Дніпровська", яка має значення для безпеки тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції, полагодили, проте вона ще не може бути введена в експлуатацію через значні ушкодження на підстанції.
Про це повідомив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Маріано Гроссі, інформує Укрінформ.
"Роботи з відновлення на лінії завершені, але її ще слід запустити в роботу. Повторні пошкодження енергетичної інфраструктури, від якої залежать атомні електростанції, продовжують створювати серйозні загрози для ядерної безпеки та захищеності. Я знову закликаю до максимальної військової стриманості навколо всіх ядерних об'єктів та необхідної для них енергетичної інфраструктури", – наголосив Гроссі.
Згідно з даними МАГАТЕ, технічно складний ремонт лінії 750 кВ "Дніпровська" та іншої критично важливої енергетичної інфраструктури було здійснено після масштабного розмінування на лінії фронту в умовах локального припинення вогню, досягнутого за посередництва агентства. Команди МАГАТЕ здійснювали нагляд за проведенням робіт.
"З шести тимчасових зупинок бойових дій, які ми узгодили з кінця минулого року задля захисту ядерної безпеки на Запорізькій АЕС, ця була найважчою для виконання. Вона вимагала кількох місяців складних переговорів, після чого було проведено розмінування та ремонт високих опор над річкою Дніпро. МАГАТЕ здійснювало моніторинг робіт на місці, аби підтвердити, що вони виконуються згідно з домовленостями", – зазначив генеральний директор.
У МАГАТЕ пояснили, що припинення вогню дало змогу провести відновлення у двох ключових точках енергетичної інфраструктури ЗАЕС – на відключеній з березня поточного року лінії електропередачі 750 кВ "Дніпровська", а також на відкритому розподільчому пристрої Запорізької теплоелектростанції, через який здійснюється резервне живлення станції лінією 330 кВ "Феросплавна-1".
Разом з тим, у МАГАТЕ повідомили, що лінію "Дніпровська" наразі не вдалося повернути в роботу через масштабні пошкодження підстанції, що розташована більш ніж за 100 кілометрів на північний захід від ЗАЕС. За інформацією, вона зазнала ушкоджень під час бойових дій наприкінці травня, а експерти агентства, які цього тижня відвідали об’єкт, зафіксували серйозні руйнування критично важливого обладнання. Ремонт підстанції триває, однак його завершення найближчим часом не передбачається.
Як повідомляв Укрінформ, 20 червня Запорізька атомна електростанція знову пережила блекаут – це сталося вдвадцяте від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Електроенергія МАГАТЕ ЗАЕС Гроссі
Джерело: www.ukrinform.ua
