Біоенергетика: мільйонні збитки та загроза банкрутства

Біоенергетична асоціація України наполягає на тимчасовому припиненні для станцій на біогазі та біомасі дії постанови енергорегулятора НКРЕКП №178 від 24 січня щодо укладання нових договорів із ДП «Гарантований покупець» для збереження його зобов’язань із викупу «зеленої» е/е, оскільки її норми не можна виконати, а галузі через це загрожує банкрутство, повідомив голова асоціації Георгій Гелетуха.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на interfax.

«Біо-ТЕС і біо-ТЕЦ технічно не в змозі виконати вимоги постанови. Для того, щоб укласти новий договір із «ГарПоком», потрібно укласти договір із «Укренерго» на послугу зі зменшення навантаження. Але надати таку послугу НЕК біоенергетичні станції не можуть за своєю природою, це технічно неможливо», – сказав Гелетуха.

Він пояснив, що, наприклад, для станцій на біогазі потрібне тепло для підтримання температури реакції, а в разі зупинки виробітку е/е за командою диспетчера зупиняється і вироблення тепла, внаслідок чого загинуть бактерії і буде зруйновано весь процес. ТЕС на твердій біомасі, за його словами, також мають свої проблеми – у разі вимоги зниження потужності вони не зможуть зупинити горіння в котлі і змушені будуть вироблену пару випускати просто в повітря.

Гелетуха звернув увагу, що компенсації за це не передбачені, що призводитиме до великих додаткових витрат для виробників.

«Взагалі я ніколи не чув ідей балансування енергосистеми станціями на біомасі та біогазі», – наголосив представник галузі.

Він зазначив, що за два дні, які мали виробники з ВДЕ на підписання нових договорів із «ГарПоком», щоб було збережено його зобов’язання з викупу е/е за «зеленим тарифом», такі договори підписали приблизно не більше 5% біоенергетичних компаній.

Водночас Гелетуха висловив думку, що підписанти зробили це виключно з розрахунку на те, що «Укренерго», розуміючи проблему, просто не даватиме команди на розвантаження.

Крім того, як зазначив голова БАУ, підписання договорів з «Укренерго» вимагає встановлення телеметрії (обладнання для обліку), якої також немає у більшості компаній, оскільки за два дні її фізично встановити неможливо, а до ухвалення постанови такої вимоги не було.

У зв’язку з цим БАУ пропонує призупинити на три місяці дію постанови для біоенергетичних станцій, за цей час виключити вимогу надання ними послуг зі зменшення навантаження, а також передбачити з 27 січня зарахування та оплату обсягів електроенергії за «зеленим» тарифом для таких станцій. За цей час станції також встановлять телеметрію, запевнив Гелетуха, додавши, що, наприклад, «Смілаенергопромтранс» порахувала її вартість приблизно в 300 тис. грн.

При цьому він зазначив, що «НКРЕКП визнає проблему, але поки що не знає, як її вирішити».

Тим часом у БАУ порахували, що збитки, зокрема, станцій на біогазі через те, що «ГарПок» із 27 січня не може зараховувати вироблений ресурс тих виробників, які не підписали з ним нових договорів, можуть становити понад 16 млн грн на добу.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь