Можна очікувати зростання вартості сільгоспземель завдяки участі юридичних осіб в ринку землі, – KSE Агроцентр

З 1 січня 2024 року право набувати у власність колишні підмораторні землі сільськогосподарського призначення отримали юридичні особи за умови, що вони засновані виключно громадянами України, на яких не були накладені санкції. З початку цього року також збільшився ліміт купівлі сільгоспземлі однією особою до 10 тис. га.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на KSE Агроцентр.

За підсумками першого місяця цього року правом купівлі сільгоспземлі вже скористалися 84 юридичні особи. Сукупно юридичними особами було придбано 498 земельних ділянок загальною площею 1461 га, тобто 10,4% від загальної площі сільгоспземель, проданих у січні 2024 року (13961 га).

Більшість придбаних юрособами ділянок були під мораторієм до липня 2021 року: 363 ділянки мали цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а 134 – для ведення особистого селянського господарства.

Площа ділянок, придбаних юрособами у січні 2024 року, розподілена за областями нерівномірно – 60% припадає на Полтавську область. Водночас юрособи не придбали у січні жодної ділянки в Одеській та Чернівецькій областях, а також в регіонах, на значній території яких триває окупація або бойові дії: Донецька, Луганська, Запорізька та Херсонська області.

Через нерівномірний географічний розподіл придбаних юрособами земель та невелику вибірку поки не можна порівнювати безпосередньо ціни земель, придбаних фізичними та юридичними особами. Натомість порівняння медіанного приросту ціни відносно нормативно-грошової оцінки (НГО) для фізичних і юридичних покупців землі дає цікавий результат. Медіанне співвідношення ціни угод, укладених у січні фізособами, до НГО становить лише 1,015. Це означає, що для 50% транзакцій за участю фізичних осіб ціна продажу не перевищує НГО більше, ніж на 1,5%. Аналогічний показник для юридичних осіб становить 1,44, тобто у 50% випадків ціна угоди перевищує НГО більше, ніж на 44%.

Кількість спостережень ще замала, проте наявні дані дають підстави очікувати зростання вартості сільгоспземель завдяки участі юридичних осіб в ринку землі, що позитивно відіб’ється на добробуті землевласників і дозволить агросектору залучити більше коштів для підтримки поточної діяльності та відновлення.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь