На полях фермерського господарства «СІМ-АГРОЮГ», що знаходиться в Арцизській громаді, збирають люцерну, яку вперше було висаджено на цих солончакових землях.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Юг. Today.
«Це поле було колись солончаками, називають в народі. Тут, крім полині, нічого не росло і коли йшли дощі, вода застоювалася. Окрім солонців тут неможливо було не випасати худобу, нічого. Наше господарство, коли людям дали ці землі для особистого селянського господарства, ми вже 3 роки працюємо на цій землі. Ми розуміємо, що її можна оживити тим, щоб тут розмножувались бактерії в цьому ґрунті. Для того тут треба вирощувати ячмінь, сорго та люцерну», – розповів Сергій Бодя, власник фермерського господарства «СІМ-АГРОЮГ».
Люцерну висадили на початку березня на площі 80 га. Як правило, її не збирають на насіння у перший рік, але фермер ризикнув та задоволений зібраним врожаєм.
«Так сталося, що на початку, коли ми вагалися косити її або залишити на насіння, пішли дощі і ми залишили її на насіння. Потім у нас з’явилися бур’яни. … Зараз ми збираємо насіння і ми отримуємо десь 200 кг насіння з гектару. Ціна на сьогоднішній день від 100 тисяч гривень. Тому ми вже цей рік, перший рік люцерна нам дасть змогу окупити свої вкладення в посів, в обробку ґрунту і сплатити податки і навіть оренду нашим орендодавцям. Також люцерна значно покращує якість ґрунту завдяки корисним рослинним решткам, які залишає ця культура. Наша мета зараз — оживити наш ґрунт, а для цього треба, щоб бактерії тут розмножувалися в ґрунті. А бактеріям потрібен корм. Кормом будуть рештки люцерни і бур’янів», – зазначив власник.
В наступних роках планують збирати ці рослини-рештки для того, щоб вони не закривали ґрунт і люцерна змогла швидко прорости.
«Тому в цьому році ми робимо високий зріз для того, щоб рослини-рештки, які залишилися на стерні, вони обсушувалися і потім вони з опадами будуть осідати і кормити нашу біоту в ґрунті», – пояснив Сергій Бодя.
Насіння люцерни широко використовують у косметології та фармацевтиці. Його застосовують при профілактиці діабету, покращенні травлення та обміну речовин.
Цьогоріч «СІМ-АГРОЮГ» вперше отримало врожай органічного сафлору, який висадили наприкінці лютого.
«Працюємо по технології ноутіл. У нас обробка з даної культури, вона органічного землеробства. Ми зробили посів і жнива, все. Культура дуже добре конкурує з бур’янами. Було багато падалиці соняшнику, вона не дала цій падалиці вирости вище за себе. Ми отримали врожай, десь 600 кг на гектар».
Сафлор широко використовується у медицині. Він добре впливає на лімфоток, сприяє виведенню токсинів, регулює функцію щитоподібної залози, має антисептичні властивості.
Також агропідприємство висадило лікарську розторопшу, яка регенерує клітини печінки у людини і покращує метаболізм.
Ще одна культура, яку розпочало вирощувати агропідприємство – це еспарцет. Він накопичує азот у ґрунті, чим значно покращує його якість. Завдяки потужної кореневої системи еспарцету, ґрунт не буде піддаватись водній ерозії.
Таким чином спеціалісти підприємства «Сім Агроюх» поступово наближаються до органічного землеробства. Вони детально вивчають властивості рослин та правильний порядок сівозмін.
«Ми потроху відходимо від мінеральних добрив для того, щоб біосвіт нашого ґрунту, нашої землі, він розмножувався. І земля за щодо правильно підібраної сівозміни, культурної поверхні і кореневих систем в ґрунті буде покращуватися і врожайність, і стан ґрунту», – поділився планами Сергій Бодя.
Джерело: propozitsiya.com