На полях – хоч яєчню смаж: обсяг зібраних зернових наближається до 20 мільйонів тонн

Малюнок Олексія Кустовського.

Нинішні жнива ранніх зернових в Україні добре характеризує дещо пафосне слово «швидкоплинні». У багатьох регіонах вирувала така спека, що побила всі метеорологічні рекорди, тож деінде на полях було – хоч яєчню смаж. Зростання температури спричинило прискорення розвитку рослин та значно скоротило період наливу зерна. А якщо додати до цього теплу весну, стають зрозумілими ранні та майже одночасні по областях жнива. Звужений період вегетації підштовхнув аграріїв вмикати підвищену «п’яту передачу». У господарствах воліли встигнути, аби, з одного боку, не допустити осипання виплеканого у непростих умовах хлібу. А з другого – липневі зливи також не на руку, можуть прибити колосся. У підсумку жнива на ячмінних і пшеничних ланах  наближаються до завершення, а горох – там, де його вчасно не скосили – можна вважати втраченим. 

Якщо вірити оперативним зведенням, обсяг зібраних в Україні зернових на 25 липня уже перевалив за 19,2 млн тонн (за останній тиждень додалося ледь не 5,5 млн тонн, а середня врожайність збільшилася до 40,2 ц/га). Минулоріч на цей час вал намолоченого підкрадався лише до десяти мільйонів. У кількісному плані беззаперечним фаворитом виступає пшениця – у засіках її майже 14 млн 722 тис. тонн (гектар дає по 42 ц). Ячменю зібрано 3 млн 870 тис. (37,9 ц/га). Гороху в активі 416,3 тис. тонн (21,9 ц/га). 

На ланах з кукурудзою та гречкою, які перебувають у стадії активної вегетації, поки затишшя. 

Серед олійних (час соняшнику ще не настав) найбільше пожвавлення на ріпакових ланах. Цієї біоенергетичної експортної культури зібрано майже 3 млн 76 тис. тонн – в середньому по 28,3 ц/га. Схоже, господарства, які зробили ставки на вирощування ріпаку, будуть у виграші. Закупівельні ціни на олійне насіння за рік зросли практично в півтора рази і вже перевищують 22 тис. грн за тонну. Але й така пропозиція аграріїв не надихає. Здебільшого сільгоспвиробники зайняли вичікувальну позицію і не поспішають реалізувати вирощене.

Серед регіонів лідерство за кількістю намолочених зернових продовжує утримувати Одещина – понад 2 мільйона 574 тисячі тонн. За нею розташувалася Дніпропетровщина, яка також стала двічі мільйонером з результатом 2 млн 34 тис. тонн. Понад мільйон в активі п`яти областей: Миколаївщини – 1 млн 773 тис. тонн, Кіровоградщини – 1 млн 746 тис., Полтавщини – 1 млн 451 тис., Вінниччини – 1 млн 343 тис., Черкащини – 1 млн 181 тис. тонн. 

За середньою врожайністю зернових Хмельниччина, де збирають по 64 ц/га, обійшла Івано-Франківщину (60,8 ц/га). У трійці Тернопілля – 60,2 ц/га. 

Героями пшеничних жнив можна вважати Одещину: там у засіки вже засипали понад 1 млн 782 тис. тонн збіжжя. У потилицю дихає Дніпропетровщина (1 млн 650 тис.). Понад мільйон тонн в активі Кіровоградщини (1 млн 375 тис.), Миколаївщини (1 млн 299 тис.), Полтавщини (1 млн 191 тис.) та Вінниччини (1 млн 53 тис.). 

За середньою врожайністю пшениці передує Хмельниччина (67,7 ц/га). Слідом Тернопільщина (64,8 ц/га) та Івано-Франківщина (62,1 ц/га) з Буковиною (62 ц/га). 

На ячмінних ланах за валом Одещина (658,4 тис. тонн) бере верх над Миколаївщиною (401,1 тис). Третя – Дніпропетровщина (350,6 тис). За врожайністю у лідерах Івано-Франківщина (67 ц/га), Хмельниччина (60 ц/га) та Тернопільщина (59,6 ц/га). 

У ріпакові чемпіони вибилася Львівщина, де, як йдеться в оперативних зведеннях, з 94,7 тис. га несподівано намолотили 544,7 (?!) тис. тонн цієї олійної культури, середня врожайність б`є рекорди – 57,5 ц/га. Виглядає дещо фантастично, але у жнивних показниках чого тільки не зустрінеш…

Валерій Друженко.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь