Наслідки перших заморозків для лохини та малини: не все так страшно

Наприкінці минулого тижня багато країн Європи повідомляли про зниження нічних температур повітря нижче нуля градусів за Цельсієм. Тож, особливо на тлі ажіотажу на ринку малини, багатьох цікавило питання про те, чи не постраждали плантації.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на east-fruit.com.

У Польщі активно поширюється інформація про величезну шкоду, якої нібито завдали заморозки плантаціям малини та лохини. При цьому фотографії в таких публікаціях переважно підтверджують повну відсутність шкоди, тому що на них часто демонструють плантації, на яких прекрасно відпрацьована система захисту від заморозків методом надкронового зрошення. Так, на рослинах лід, але цей лід якраз і захищає квітку від ушкоджень морозом, тому що всередині неї зберігається плюсова температура.

Другий момент, який хотілося б відзначити – це інформація про нічні температури. У більшості регіонів вони не опускалися нижче півтора градуса нижче нуля, і лише зрідка досягали двох. Вдень повітря прогрівалося набагато вище нуля, тому дія холоду на рослини була нетривалою. Крім того, така температура не страшна квітучій лохині, форма квітки якої є природним захистом від заморозків, що вже неодноразово було перевірено на практиці. В Україні подібна температура відзначалася лише в західних регіонах країни. Тому особливих проблем для лохини не відзначено.

Третє – літня малина на момент настання заморозків ще не цвіла, тому якщо десь і міг бути збиток для цієї ягідної культури, то лише на суперранніх сортах. Приміром, в Україні на Закарпатті, де клімат набагато тепліший, ніж в інших регіонах заходу України, і де розвиток рослин випереджає інші регіони щонайменше на 2-3 тижні, справді повідомляють про пошкодження найбільш ранніх сортів малини. Однак питома вага цього регіону у виробництві цієї ягоди дуже низька.

У Польщі сезон збирання малини розпочинається на 1-2 тижні пізніше, ніж в Україні, тож можна припустити, що суттєвих втрат від заморозків тут також не було. Ймовірно, окремі випадки деяких втрат на ранніх сортах малини для свіжого ринку будуть, але навряд чи це буде помітно, якщо, звісно, не трапиться нових приморозків найближчими тижнями.

Варто також згадати про те, що в Україні значно більше вирощується малини ремонтантних сортів, яка дає основні обсяги також і для заморозки. Відповідно, ця малина від заморозків абсолютно не постраждала.

Іншими словами, реальний вплив заморозків на ринок лохини та малини буде, але він буде наслідком публікацій про втрати, а не наслідком самих втрат, які, на наш погляд, були мінімальними.

А от інформація щодо Сербії є дещо суперечливою. Тут багато хто говорить про «повну втрату врожаю малини від морозу», але на фотографіях видно, що приморозок на малину суттєво не вплинув. Рослини в інеї, але не виглядають пошкодженими. Натомість багато повідомлень про те, що разом із приморозком йшов мокрий сніг, який зламав або пошкодив частину пагонів малини. Оскільки Сербія робить акцент на літніх сортах малини, яка плодоносить на торішніх пагонах, то це і правда може завдати значної шкоди плантаціям.

Ймовірно, малина в Сербії також була в пізнішій фазі розвитку, ніж в Україні та Польщі. Тож тут загроза для рослин могла справді бути значною. Також у Сербії заявляють про те, що температура повітря в регіонах вирощування малини опускалася нижче 4-5 градусів, що також може бути згубним для малини.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь