Щорічно у світі втрачаються десятки мільйонів гектарів продуктивних земель через деградацію. За даними Конвенції ООН по боротьбі з опустелюванням (КБО ООН), у період з 2015 по 2019 рік щорічні втрати земель у світі становили щонайменше 100 млн га, що відповідає подвоєній площі Гренландії.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit
Для того, щоб зробити ці дані широко доступними й звернути увагу громадськості на ризики дестабілізації аграрних ринків і руйнування екосистем по всьому світу, КБО ООН запускає перший в історії Портал Даних, що узагальнює звіти 126 країн про стан ґрунтів.
«Перший в історії КБО ООН Портал Даних дає наочне уявлення про стрімку втрату здорових і продуктивних земель по всьому світу, що має важкі наслідки для мільярдів людей. Водночас ми бачимо деякі яскраві приклади країн, що ефективно борються з опустелюванням, деградацією земель і посухою», – зазначив Ібрагім Тіау, виконавчий секретар КБО ООН.
Запуск Порталу Даних відбувається напередодні 21-ої сесії Комітету КБО ООН з розгляду ходу здійснення Конвенції (КРОК21), на яку світові лідери та експерти зберуться в Самарканді (Узбекистан) 13-17 листопада 2023 року.
Учасники зустрічі розглянуть глобальний прогрес, досягнутий на шляху до досягнення нейтрального балансу деградації земель (НБДЗ).
У регіонах Східної та Центральної Азії, Латинської Америки та Карибського басейну спостерігається найвища деградація, що зачіпає щонайменше 20% загальної площі земель.
Площа деградованих пасовищних угідь у Казахстані оцінюється в 12,5 млн га від їхньої загальної площі в 185 млн га. Загалом частку деградованих земель у Казахстані на 2019 рік Портал Даних оцінив більш ніж у 21%.
Найвища частка деградованих земель по регіону Центральної Азії – в Узбекистані (26,1%). Однак, порівняно з 2015 роком у країні відзначено значне скорочення деградованих територій – з 30% до 26%. Загалом 3 млн га земель в Узбекистані зазнали деградації внаслідок висихання Аральського моря. У період з 2018 по 2022 рік в Узбекистані було проведено роботи з посадки саксаулу на площі 1,6 млн га для усунення викидів солі та пилу з осушеного дна Аралу.
За даними FAO, 33% українських сільськогосподарських земель зазнали суттєвої деградації, а це на 13% більше, ніж до повномасштабного вторгнення російської армії до України. У НААН економічні збитки від деградації ґрунтів до початку війни оцінили орієнтовно в 40 млрд грн на рік.
Джерело: propozitsiya.com