Втрати ґрунтів внаслідок війни лише у Харківській області оцінили в 37 млрд грн

Фахівці товариства дослідників України провели дослідження, згідно з яким збитки сільського господарства через втрати ґрунтів внаслідок воєнних дій лише в Харківській області складають майже 37 мільярдів гривень.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Мінекономіки.

«Для України надзвичайно важливо розуміти збитки, яких завдала Росія. Нам потрібні конкретні цифри, щоб у підсумку виставити рахунок і вимагати виплат компенсацій від держави-агресора. Оцінка збитків сільського господарства через втрату ґрунтів – це також надзвичайно важливо з погляду оцінки якості наших ґрунтів і того, що ми будемо із ними робити після завершення активної фази бойових дій. Оновлення інформації завдяки такому дослідженню надзвичайно важливе для вибудовування подальшої стратегії розвитку як сільського господарства, так і країни загалом», – сказав під час дискусії заступник Міністра економіки Ігор Безкаравайний.

Дослідники розробили та випробували комплексну методологію оцінки збитків в Харківській області, 61% території якої зазнали впливу бойових дій. Дослідження складалося із трьох етапів: геопросторовий аналіз високоточних супутникових знімків для визначення  орних земель та ступеня їх ураження боєприпасами та військовою технікою. Також окремо розроблялися електронні карти типів ґрунтів та рівня їхньої ерозії. Польовий етап  дослідження передбачав  відбір проб уражених ґрунтів для подальшого лабораторного аналізу. Безпосередньо вибухи пошкодили 4,2 тис га орних земель, потенційно забрудненими можуть бути ще 28,2 тис га. Ще 3,4 тис га ґрунтів зазнали ущільнень через пересування військової техніки.

Заступник Голови Харківської ОВА Євген Іванов вважає, що результати дослідження та детальні мапи по кожній громаді допоможуть в розмінуванні територій, а головне – дадуть змогу аргументовано доводити, що продукція, вирощена на тій чи іншій ділянці, не є забрудненою та небезпечною.

Координаторка програми Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН Тіфейн Лука переконана, що проведене дослідження буде корисне перш за все для фермерів, які зможуть планувати яку продукцію вирощувати на своїй землі.

Заступник Міністра економіки України Ігор Безкаравайний каже, що підхід, використаний Товариством дослідників України, може прискорити процес обстеження земель. Для цього використану методологію варто описати, стандартизувати, ухвалити на рівні уряду і почати використовувати.

«Оцінка збитків сільського господарства через втрати ґрунтів буде одним із ключових елементів вибудовування системи пріоритизації розмінування. Маючи цей пазл ми зможемо розробити методологію, яка даватиме відповідь в який момент яку територію очищувати, щоб це було максимально ефективно, продуктивно і сприяло розвитку країни. Ми знаходимося в тому моменті, коли роблячи все правильно і використовуючи сучасні можливості, ми можемо зробити дуже якісний стрибок вперед», – каже Ігор Безкаравайний.

Товариство дослідників України надалі планує проаналізувати територію Харківської області в межах 40-кілометрової зони від державного кордону та лінії розмежування на кордоні Харківської та Луганської областей, яка зараз за міжнародними стандартами є небезпечною для роботи науковців. Зараз дослідники також працюють над аналізом  збитків в Херсонській та Миколаївській областях та мають плани провести аналіз території за цією ж методологією в усіх областях, які постраждали від військової агресії росії проти України.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь