Земельні схеми: в чому підозрюють міністра агрополітики

Спеціальна антикорупційна прокуратура (САП) повідомила про підозру міністру аграрної політики та продовольства Миколі Сольському у заволодінні землею на Сумщині. Мова йде про угіддя площею близько 2,5 тис. га вартістю 291 млн грн та спробу заволодіння землею на близько 3,3 тис. га на 190 млн грн.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на censor.

Миколу Сольського підозрюють у злочинах за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу “Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем”. Вказана у повідомлені САП також ч. 3 ст. 27 кодексу “Види співучасників”, тобто Сольський фігурує у справі як організатор.

Також прокурор у підозрі вказав ч. 3 ст. 15 “Замах на кримінальне правопорушення”, яке особа “з причин, що не залежали від її волі”, не вчинила.

Основна стаття передбачає для міністра покарання у вигляді позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до трьох років, з конфіскацією майна, якщо його провина врешті буде доведена.

За інформацією НАБУ, історія із заволодінням угідь на Сумщині мала місце у 2017 році, коли Микола Сольський був співвласником низки сільськогосподарських підприємств, зосереджених головним чином на Чернігівщині.

Це, наприклад, вже ліквідоване “Тростянець Агро”, де партнерами Сольського були колишній голова ОП Андрій Богдан та екс-заступник голови Секретаріату Президента часів Віктора Ющенка Ігор Пукшин.

Ігор Пукшин, Олександр Радавський та син екс- судді Конституційного суду Олександр Баулін є ключовими бенефіціарами “Українського аграрного холдингу”, який, за даними системи Youcontrol, зараз оперує земельним банком у близько 60 тис га.

Серед активів холдингу називається ТОВ “Наташа-Агро”, ТОВ “Рожнівка-агро”, СТОВ “Агро-Лучки”, Малодівицьке ХПП, “Берегівське ХПП”, “Носівське ХПП”. Безпосередньо у ТОВ “Український аграрний холдинг” Микола Сольський наразі має частку в 0,10%.

Серед власників цієї фірми окрім вище зазначених Пукшина, Бауліна, Радавського та Сольського значиться Руслан Кирилюк, екс-голова Державної судової адміністрації України.

Ігор Пукшин у 2004 році заснував юридичну фірму “Пукшин і партнери”, якийсь час Микола Сольський, що також має юридичну освіту, її очолював та був долевим партнером.

У 2005 році Сольський отримав свідоцтво адвоката, обліковувався у Раді адвокатів Київської області.

Після парламентських виборів 2019 року, коли Микола Сольський був обраний до Верховної Ради, де майже одразу очолив Комітет з аграрної політики і земельних відносин, він адвокатську діяльність припинив.

З березня 2022 року очолює Міністерство аграрної політики та продовольства.

Отже за версією НАБУ, у 2017 році Сольський у змові з головою Держгеокадастру України та “кураторами органів Держгеокадастру” вирішив заволодіти землею, яка перебувала у користуванні двох державних підприємств на Сумщині.

Задля цього, як зазначають у САП, були знищені документи, на підставі яких держпідприємства мали право постійного користування цією землею. Що для обласного Держгеокадастру стало підставою “виселити” з земель держпідприємства, видати їм акт про самовільне зайняття цих ділянок.

Потім ці землі включили до переліку на проведення аукціонів з права оренди, однак жодних торгів не проводили. Посадовці обласного Держгеокадастру передали ділянки у приватну власність місцевим мешканцям.

«При цьому землі передавались наперед визначеним громадянам під виглядом реалізації їх права на безкоштовну землю, а умовою отримання землі було підписання договору про її передачу в оренду агрохолдингу ще до моменту отримання», – зазначається в повідомленні САП.

Ця схема, за інформацією правоохоронців, дозволила у 2017-2021 роках приватним фірмам заволодіти земельними ділянками загальною площею 2493 га, вартість яких становила понад 291 млн грн.

Крім того, організатори планували “прирости” ще 3282 га землі на Сумщині, проте не змогли через арешт, що був накладений на ділянки правоохоронцями.

За словами міністра Миколи Сольського, обставини кримінальної справи стосуються спору між державними підприємствами та фізособами, зокрема військовими АТО за землі, які були надані їм у володіння.

«Спори вирішуються судами, в тому числі Верховним судом, і як мені відомо, на сьогоднішній день ряд рішень констатують відсутність права держпідприємств на землі, які, ймовірно, має на увазі НАБУ», – зазначив Сольський у повідомленні для преси. – Події, щодо яких, за інформацією НАБУ, повідомлено про підозру мені та щодо яких поширюються інформація в ЗМІ, стосуються періоду 2017-2018 рр., тобто в час коли я був адвокатом та не був ані Міністром аграрної політики та продовольства України, ані Головою Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики».

За 2023 рік Микола Сольський задекларував дві квартири та три земельні ділянки, у сім’ї міністра три авто Land Rover, що були придбані у 2019-2020 рр. В минулому році Микола Сольський отримав 971 524 грн зарплати міністра та 18,40 млн грн дивідендів від свого сільгоспбізнесу.

Сольський є співввласником СТОВ “АГРО – ЛУЧКИ”, ТОВ “НАТАША -АГРО”, ТОВ “РОЖНІВКА АГРО”, ТОВ “УКРАЇНСЬКИЙ АГРАРНИЙ ХОЛДІНГ”, ТОВ “МАЛОДІВИЦЬКЕ ХПП”.

Міністр зберігає в готівці $296,5 тис, 226 тис євро та 5,63 млн грн.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь