Чи знизить НБУ облікову ставку: прогноз банкірів

НБУ

НБУ. Фото: bank.gov.ua

Більшість банкірів прогнозує, що Національний банк України знизить облікову ставку на засіданні в четвер, 25 квітня, із 14,5% до 14%. Але лунають і сміливіші оцінки – до 13,5% і навіть 13% річних.

Про це пише агентство “Інтерфакс-Україна”.

Агенство опитало банкірів щодо їхніх очікувань стосовно подальших дій регулятора.

“Фактична інфляція в березні знову виявилася кращою за очікування ринку, що посилило ймовірність зниження облікової ставки НБУ 25 квітня ще на 50 б.п. – до 14%. Водночас ми вважаємо досить низькими шанси, що НБУ знизить ставку більш суттєво”, – зауважує головний менеджер із макроекономічного аналізу Райффайзен Банку Сергій Колодій.

Підписуйтеся на YouTube-канал delo.ua

Його думку підтримує і начальник управління міжбанківських операцій ПриватБанку Микита Мишаков.

“Моя особиста думка, що і надалі знижуватимуть поступово, я очікую, що ще мінімум на піввідсотка… хоча не виключаю, що можуть і більше знизити”, – зазначив він.

За  словами Мишакова, такому зниженню сприяє позитивна динаміка інфляції та намір НБУ здешевити для держави обслуговування внутрішнього боргу за ОВДП і загалом держборгу.

Голова правління ОТП Банку Володимир Мудрий також очікує зниження ставки в четвер на 0,5 в.п., водночас допускає і зниження на 1 в.п. – до 13,5% річних.

Він переконаний, що такому кроку сприяють низька інфляція, рекордні запаси золотовалютних резервів і зростання залишків на рахунках фізичних і юридичних осіб.

“Рішення про виділення додаткової військової та фінансової допомоги точно позитивно позначиться і на настроях на валютному ринку. Таке рішення матиме і позитивний ефект на відновлення кредитування (хочу нагадати, що НБУ наразі працює над Стратегією відновлення кредитування), а відтак і додаткового стимулювання економічного відновлення”, – підкреслив банкір.

Він додав, що важливим фактором для рівня зниження облікової ставки є і стратегія регулятора щодо часу впровадження другого етапу валютної лібералізації.

Голова правління Юнекс Банку Іван Світек також очікує зниження облікової ставки на наступному засіданні в межах 0,5-1 в.п.

“Рекордно низька інфляція в березні, яку в Україні активно порівнювали з американською, дає привід для сміливих монетарних рішень. Однак не варто забувати і про широкий набір ризиків, що стримують різке зниження ставки: від воєнних ризиків до бюджетних та інфляційних. Тому, думаю, все ж таки буде ухвалено рішення про помірне зниження облікової ставки до 14%”, – поділився очікуваннями Світек.

Найсміливіший прогноз дав директор департаменту роздрібного бізнесу Глобус Банку Дмитро Замотаєв – від 0,5 до 1,5%.

“Облікова ставка максимально може знизитися до 13%, а ставка за 3-місячними депсертифікатами – до 16%”, – вважає він.

Зниження облікової ставки

Нагадаємо, що ще на початку червня 2022 року Нацбанк, з огляду на екстрену ситуацію, стрімко підняв облікову ставку з 10% до 25%. Ставка у 25% протрималася з того часу аж до кінця липня цього року. Однак 27 липня НБУ повідомив про її скорочення до 22%. 

А вже 14 вересня облікову ставку знизили з 22% до 20%.  Такому рішенню посприяло стрімке сповільнення інфляції та доволі стійка ситуація на валютному ринку, що й уможливило продовження циклу зниження ключової ставки. З 27 жовтня НБУ встановив облікову ставку на рівні 16%, зрівнявши її зі ставкою за депозитними сертифікатами (ДС) овернайт. А з 15 грудня 2023 року НБУ ухвалив рішення знизити облікову ставку з 16,0% до 15,0% річних .

14 березня облікову ставку НБУ знизив на 0,5 відсоткового пункта – до 14,5%. 

ДОВІДКА:

Облікова ставка – це вартість кредитів НБУ комерційним банкам, які можуть отримати від центробанку довгострокове чи короткострокове рефінансування. Ставка визначає ціну кредитів на ринку.

За допомогою облікової ставки НБУ впливає рівень інфляції. Якщо прогнозована інфляція знаходиться вище за цільовий рівень, то для її зниження облікова ставка підвищується для приведення інфляції до мети 5%. І навпаки: за більш низького прогнозованого показника інфляції порівняно з цільовим рівнем ключова ставка знижується.

Джерело

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь