Як прокурор-мільйонер Олександр Базан повʼязаний зі скандальною родиною Круп із Хмельницької МСЕК
Фото: с сайта Хмельницкой ОГА
Перший заступник керівника Шепетівської окружної прокуратури Олександр Базан через свого старшого сина Миколу може контролювати тіньові фінансові потоки родини колишньої очільниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи. Юридична компанія, в якій працює прокурорський нащадок, контролює ринок надання тендерних консультацій для невеликих замовників в Хмельницькій області, а його охоронна компанія починає отримувати підряди в Держпродспоживслужбі, яку очолює давній бізнес-партнер Базана, екс-заступник голови Хмельницької ОДА Сергій Ткачук. Крім того, незабаром Базан-молодший може почати обслуговувати аграрний бізнес батькової родини.
На початку жовтня працівники Державного бюро розслідувань затримали та повідомили про підозру у незаконному збагачені керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяні Крупі. Під час обшуків у неї та її родичів знайшли лише готівкою майже 6 мільйонів доларів США у різних валютах. Згодом головний редактор видання Цензор Юрій Бутусов оприлюднив список з понад 50 прокурорів Хмельницької прокуратури, які мають статус інвалідів, припустивши, що всі вони могли отримати свої висновки за підписом Крупи або її підлеглих.
Один із таких прокурорів – перший заступник керівника Шепетівської окружної прокуратури Олександр Базан. 21 листопада 2016 року йому встановлено інвалідність 2 групи загального захворювання, що підтверджується актом огляду МСЕК серії АВ № 0862308. Його карʼєра не вирізнялась значними публічними скандалами. Проте з 2015 року, коли він вперше подав декларацію як працівника прокуратури, його банківські рахунки та готівкові заощадження суттєво зросли. У декларації 2023 року сукупно в різних валютах Базан разом з дружиною задекларував понад 5 млн грн. накопичень (у банках і готівкою). Серед майна – квартира і гараж в Славуті, кілька земельних ділянок, а також Audi Q7, записаний на батька, та Skoda Octavia у користуванні. За 2016 – 2023 роки прокурор отримав майже 1,4 млн грн. пенсії за інвалідністю.
Утім, такий відверто нецікавий анамнез районного прокурора середньої руки – навряд чи те, що мало б зацікавити читача. Набагато цікавішою є інформація, якої немає в свіжих деклараціях прокурора. А саме – дані про його старшого сина Миколу, 1999 року народження. Саме Микола, судячи зі сторіз з його інстаграм-сторінки, активно експлуатував “дідову” Audi Q7, досвідом чого щедро ділився з підписниками сторінки luxury.cars.ua.
При цьому, як видно з фото в його Facebook (архів), щонайменше в 2021 році хлопець їздив на авто з індивідуальним номером.
І саме Микола, судячи з його бізнес-контактів, є ключовою ланкою у ймовірних звʼязках батька із ключовими політичними гравцями в регіоні, зокрема, зі скандальною МСЕК-родиною Круп, а також із колишнім заступником голови Хмельницької ОДА, а нині головою Держпродспоживслужби Сергієм Ткачуком. Базан із Ткачуком одночасно захищали свої кандидатські дисертації, і навіть на профільному сайті їхні роботи розміщені поруч, на сторінці дисертації Базана.
Почнемо із місця роботи. Сам Микола в Facebook, а також його співрозмовники в своїх телефонах вказують, що син прокурора працює в юридичій фірмі ЮКК “Партнери”.
Це не зовсім “проста” фірма. Раніше її очолював Сергій Ткачук. Ця компанія, а точніше, її “клон” “ЮКК Партнери-2014” – це активний учасник специфічного ринку надання консультаційних послуг організаторам публічних закупівель. За останні кілька років такі замовлення стали основним джерелом доходів фірми, яка заробила на послугах по 3-5 тис. грн. уже майже 12 млн грн.
Тут замовляють консультації школи, дитсадки, комунальні підприємства, сільські ради. Очевидно, що питання не тільки і не стільки в копійчаних контрактах, скільки в можливості контролювати закупівлі по всьому регіону. Левова частка записів контактного телефону Миколи у телефонних книгах користувачів повʼязана саме з тендерами. А отже можна припустити, що він бере не останню участь в їх супроводі. Наприклад, один із абонентів записав його як “Консультант Дорлідер”. Місцева компанія “Дорлідер Поділля”, згідно з даними з системи Prozorro, виграла публічних тендерів на ремонти доріг на близько 44 млн грн.
Ще одне цікаве місце роботи Миколи – заснована ним благодійна організація “Благодійний фонд допомоги захисникам “Поділля”. Не варто зупинятися на тому, що у фонда немає сайту і публічної звітності, а в інфополі він згадується лише в кількох новинах на сайтах райдержадміністрацій. Нам цікаві вказана тут електронна пошта та контактний телефон Базана-молодшого, які також зустрічаються в документації інших компаній, напряму з ним не повʼязаних. Приміром, у 2024 році його контакти були вказані в реквізитах ТОВ “Ліс Транс Сервіс”, яке займається обробкою деревини та її експортом. Примітно, що при цьому мати Миколи, дружина прокурора Тетяна Миколаївна, є інспектором ДП “Славутське лісове господарство”, з ресурсами якого може мати справу ТОВ “Ліс Транс Сервіс”.
Також серед таких компаній, наприклад – ТОВ “Зелений гай-2015”. Засновниками компанії є батько Сергія Ткачука – Петро Іванович Ткачук, Лідія Іванівна Колісник, а також Петро Бицик. Крім того, що це чергова фірма, повʼязана із Ткачуком, нам цікаві постаті Бицика і Колісник. Бицик – хмельницький підприємець, який допоміг Олександру Крупі, синові Тетяни Крупи, позбутися своєї фірми-годувальниці, ТОВ “Вест Естейт”, з якої пані голова МСЕК довгий час отримувала і декларувала рентні доходи від здачі в оренду нерухомості. Після продажу компанії Бицику, незмінним лишився її директор Андрій Бомок. Він очолив фірму у листопаді 2020 року. За відомостями видання NGL.Media, Андрій Бомок є рідним братом Сергія Бомка, заступника директора Хмельницького обласного серцево-судинного центру і племінника сімейства Крупи.
У свою чергу, пані Лідія Колісник – це мати Андрія Колісника, директора ДП “Хмельницька обласна служба єдиного замовника”, яка займається питаннями відбудови. На початку 2024 року Хмельниччина організовувала відбудову частини Херсонської області за закритими тендерами. Як зʼясували розслідувачі ГО ЖАР, на виробничих нарадах щодо такої відбудови були присутні фірми-забудовники, а головував тоді ще заступник голови Хмельницької ОВА Сергій Ткачук. Чия родина має спільний бізнес з родиною Андрія Колесніка.
Цікаво, що із ДП “Хмельницька обласна служба єдиного замовника” доля повʼязала і сина прокурора Миколу Базана. У ще одному його бізнесі – ПП “Стандарти безпеки” – директором є така собі Вікторія Нігловська, фігурантка реєстру корупціонерів. Її штраф у 850 грн. за невчасну подачу декларації нас мало обходить, проте з судового рішення з приводу цього прикрого непорозуміння стає відомо, що ця пані працювала в ДП начальником юридичного відділу. До слова ПП “Стандарти безпеки” цього року отримало свої перші державні підряди на юридичні послуги – 35 тис. грн. їм заплатило Головне управління Держпродспоживслужби у Полтавській області. А оскільки всю Держспоживслужбу очолює Сергій Ткачук, можна припустити, що це лише початок успішного поступу юридичної карʼєри Миколи Базана для державних органів.
Ще одним напрямком діяльності Миколи Базана, за даними джерел в Хмельницькій обладміністрації, мають стати консультаційні послуги для аграрного бізнесу в інтересах уже згаданого діда – Віктора Анатолійовича Базана. Він, чоловік прокурорової сестри Аліни – Андрій Зарічний, а також брат дружини Олександр Павлюк – є відомими у вузьких колах Хмельниччини фермерами. Через ТОВ “Поділлятрансагро” вони контролюють декілька сот гектар землі в Ізяславському та Славутському районах, а також займаються перевезенням збіжжя на вантажному автопарку прокурорового батька. Тож цілком логічно, що клієнтами юридичного бізнесу Миколи Базана незабаром стануть і селяни, які мають здавати в оренду наділи великій прокурорській родині.
Таким чином, залишаючись в тіні і уникаючи великих публічних скандалів, прокурор Олександр Базан фактично не лише тримає руку на пульсі тіньових потоків скандальної родини Круп, але також може розширити свій вплив на нові “ринки” – агросектор і управління Держпродспоживслужби, якою керує його давній знайомий Сергій Ткачук.
Источник: kp.ua