Скінхеди не винні: Чому українські підлітки хизуються в соцмережах побиттям та вбивствами

Скінхеди не винні: чому українські підлітки хизуються в соцмережах побиттям та вбивствами

Фото: visnyk.lutsk.ua (ілюстративне)

За три місяці – три схожі випадки: підлітки групами нападають на одиноких літніх перехожих і можуть забити до смерті. Жорстокі відео викладають у соцмережі, збираючи лайки та коментарі.

Звідки ці страшні “дитячі забави”, ким вони можуть бути спровоковані, чи загрожують перетворитися на масовий челендж? Експерти в галузі підліткової психології та безпеки допомагають Коротко про шукати відповіді.

Вирішили хайпанути в інтернет-мережі

Остання історія трапилась в Івано-Франківську. Затримано 16-річного хлопця – сина військового, який добровольцем пішов на фронт. Поки батько боронить нашу землю, юнак разом з двома приятелями побив кількох літніх людей.

“Ми зі знайомим просто вирішили, так би мовити, хайпанути в інтернет-мережі. Всі удари наші були в більшості імітовані”, – переконує зараз підозрюваний правоохоронців.

Куди страшніше така “жага до хайпу” завершилась в Краснограді, на Харківщині. Просто серед білого дня троє підлітків накинулися на 62-річного чоловіка. Били жорстоко і страшно, аж поки жертва не перестала дихати.

За словами головного слідчого Харківської області Сергія Болвінова, лідеру цієї ватаги всього 15 років, співвиконавцям – по 14. В поліції “атаман” заявив, що вважає себе учасником руху скінхедів, має однодумців у Києві, а інструкції отримував через телеграм-канал про вбивства та маніяків. Готове відео відправив віртуальному “товаришу”, який так само захоплюється вбивствами.

Зараз хлопці кажуть, що вбивати не хотіли – тільки побити, але на відео є кадр, де, стоячи над мертвим тілом, вони цинічно жартують про крематорій…

Подіям у Франківську та Краснограді передував кошмар із Дніпра. Семеро юнаків затримані за вбивство безпритульної жінки та побиття двох безпритульних чоловіків. Найстаршому підозрюваному 19 років, наймолодшому – 14.

За інформацією поліції, два напади було скоєно в ніч на початку грудня минулого року. Жінку не тільки побили, а різали ножем у закинутій недобудові, її співмешканці вдалося вижити та втекти. Також підлітки можуть бути причетні до побиття безхатька в укритті на Європейській площі Дніпра.

Діями групи, за версією слідства, керував 23-річний чоловік, який відбуває покарання за вбивство та розбій. Спілкування відбувалося в спільній групі у месенджері, де пропагувалося насилля та радикальні злочинні дії. Туди ж фігуранти скидали своє “зіркове” відео…

Батько цього 16-річного молодика – на фронті. А син ганьбить його вдома. Фото: if.npu.gov.ua

“Ми круті! А ви?”

Поки поліція не схильна об’єднувати ці три події в одну схему, до якої можуть доєднуватись нові випадки. Скінхедівські настрої в Україні ніколи не були виразними, вважається, що цей рух припинив існування у 2012–2013 році. 15-річний ініціатор вбивства в Краснограді міг читати, чути про скінхедів, але навряд чи всерйоз належав до такої течії. “Семеро” з Дніпра полювали на безхатченків.

Однак всі три випадки об’єднує той факт, що витоки звірств були із соцмереж і заради популярності в соцмережах. Такий вкрай небезпечний виклик: «бачиш, які ми круті?! А ви?».

– Я не думаю, що йдеться про якісь організовані угрупування. Скоріше, це групи, які формувалися спонтанно – задля лайків, задля того, щоб стати “видимими”, самоствердитися в уявній дорослості, – каже віце-президент Всеукраїнської фундації “Захист прав дітей” кандидат педагогічних наук Олексій Лазаренко. – Інша справа, яких це набуло форм. У цих підлітків є явні психологічні і навіть психічні порушення, спричинені браком виховання. Тому вони могли легко підпасти під вплив чужих людей, які пропонували підвищити власний імідж через знущання над слабшими. І це не просто повний брак емпатії до людини, яка відчуває біль. Це бажання відчути над нею владу.

На думку експерта, такі підліткові групи не будуть поширеним явищем.

– Більшість дітей у нас нормально виховуються. І списувати подібні історії на війну я теж вважаю недоречним. Агресивність завжди була притаманна для підліткового віку. Варто згадати “дніпропетровських маніяків”, які вбили 21 людину. Це було в мирний, спокійний час і це були вихідці з благополучних родин.

Всіх малолітніх катів та убивць чекають тюремні строки.

– Та просто призначити покарання – це не вихід, – вважає Олексій Лазаренко. – Дорослу людину важко виправити, але дітям треба залишити шанс. Просто зараз з ними повинна почати працювати служба пробації, психологи та психіатри.

Малолітнім убивцям з Краснограду по 14-15 років. Фото: ФБ Сергій Болдвінов

Податливий матеріал

Експерт з питань комплексної безпеки та кібербезпеки Руслан Болгов не виключає, що ланцюжок може доповнитися, але також переконаний, що наші діти не ставатимуть масово катами.

– Цей челендж може бути запущений росіянами – ворог використовує будь-яку можливість, щоб розхитати ситуацію всередині нашої країни, можуть мати вплив серіали на кшталт “Слово пацана”, які романтизують бандитизм. Проблема підлітків у тому, що вони не розуміють, які наслідки можуть мати їхні дії. А проблема батьків – що дають дитині телефон, аби їх не діставала. Якщо так, то треба бути готовими до того, що вона буде лізти, куди треба і не треба, і всотувати погане.

На переконання експерта з безпеки, батьки мають контролювати віртуальне життя дитини.

– Треба вчитися робити правильні налаштування у соцмережах, разом переглядати групи, цікавитися, говорити. Елементарно Кримінальний кодекс почитати, документальні фільми продивитися, щоб підліток зрозумів: безкарності не буває. Та хоч в поліцію на екскурсію з дитиною сходити. Бо спершу скаржаться, що поліція нічого не робить, щоб подолати згубний вплив соцмереж на дітей, а коли стається непоправне, бідкаються, що поліція дитинку ображає… Особиста безпека, безпека сім’ї – це безперервний процес, безперервна робота.

Експерт ще раз нагадує, що підлітки – дуже податливий матеріал: варто тільки показати щось незвичне – і кортітиме повторити. Тому дуже бажано, щоби челенджі вони влаштовувати в спортивних секціях, гуртках, на волонтерському ґрунті.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь