Скеля біля водоспаду «Дівочі сльози», яка обрушилася, лише дивом не розчавила туристів
Фото: НВП “Дністровський каньйон”
На Тернопільщині обрушився водоспад «Дівочі сльози». Це невеликий водоспад у лісовому урочищі біля села Устечко, пам’ятник місцевого значення. Не найпопулярніший – до нього зазвичай йдуть, не добравши вражень від споглядання сусіднього, більш відомого Джуринського водоспаду, що за два кілометри. Тим не менш місце це мальовниче.
– Цей водоспад ще два роки тому виглядав не дуже надійно, – поділилися з Коротко про туристи-відвідувачі водоспаду. – Там є дерев’яний місток і біля самої скелі грот, куди всі заходили та фотографувалися. Він просто під скелею, водоспад у парі метрів. Якби там були люди, 100% завалило б.
Як зазначають Коротко про туристи, водоспад витікає зі скелі, і ця скеля вже кілька років тому виглядала досить крихкою.
– Під неї спускалися заради гарних фотографій, – продовжують наші співрозмовники. – Збоку скеля закінчується і починається ухил градусів 70. Якби порода поїхала вниз, скеля теж обрушилася б. Внизу річка. Було видно, що коли все поїде, то й вона обрушиться. Припускаю, що так і сталося.
Вапняковими величезними «сльозами» впали до русла річки Джурін шість каменюк, поховавши під собою рідкісні рослини та величезні дерева. Річка – притока Дністра.
Під своєю вагою каміння водоспаду впало з висоти близько сотні метрів. На щастя, природа обрала благополучний час – поряд з мальовничим місцем нікого не було. У теплий сезон природна перестановка могла закінчитися зовсім інакше.
– Обвалився п’ятиметровий карниз на скелі, що утворився за сотні років, – розводять руками у Національному природному парку «Дністровський каньйон» у Тернопільській області. – Він важив понад 200 тонн.
Впало 200 тонн скелі. Фото: НВП “Дністровський каньйон”
За словами співробітників парку, «втомилася» скеля розміром приблизно сто кубічних метрів.
Що ж тепер? «Дівочі сльози» – не дуже відвідуваний, але тим не менш вражаючий своєю красою водоспад. Віковий скам’янілий мох надавав йому особливої чарівності, тож, незважаючи на нездатність вразити висотою та шумом потоків води, стежка до нього, як-от кажуть, не заростала.
Внаслідок обвалу є наслідки для природи. Як відзначають співробітники Національного парку, скелі з вапняку і скам’янілого моху, впавши вниз, знищили рідкісний костянець сколопендровий, або оленячий язик.
– Це багаторічна папороть, релікт, – зітхають місцеві фахівці. – Багато хто доглядає її вдома як декоративну рослину, але вона має і лікувальні властивості.
Скеля з мохами, де й «плакав» водоспад, розкришилась у найвужчій частині карнизу поряд із ясенем, – зазначають місцеві. – Його кореневище раніше призвело до появи великої кількості тріщин у породі.
Дрібніші уламки «спіткнулися» об сусідні дерева і далі не полетіли.
Співробітники Національного парку вірять: уже через рік-два волога скеля знову покриється мохом і водоспад ще послужить такою ж мальовничою картинкою для туристів у майбутньому.
Источник: kp.ua