За що покарано працівників СБУ: Слідами скандалу зі стеженням за журналістами Bihus.Info

За що покарано працівників СБУ: cлідами скандалу зі стеженням за журналістами Bihus.Info

Фото: Скрін відео з розслідування Bihus.Info

Скандал навколи стеження за командою Bihus.Info не вщухає. Редакторка проєкту Аліса Юрченко в ефірі “Радіо Свобода” розповіла про “типових топтунів”, які крутилися навколо офісу редакції, коли в ній вже почали розслідування інциденту.

В той же час більш-менш зрозумілу заяву зробила і Служба безпеки України. Принаймні натякнула, звідки ноги ростуть. Дії своїх підлеглих розкритикував особисто Василь Малюк у телеграм-каналі служби. Та і на цьому не завершилось – заслухати звіт керівника СБУ щодо стеження за журналістами планує Верховна Рада.

А тепер цю справу взагалі буде розслідувати ДБР. 

Однак більшість питань досі залишається без відповіді, зокрема, мало це стеження законний вигляд чи ні? Колишній працівник спецслужби допоміг Коротко про розібратися, як зазвичай відбуваються такі операції.

Формулювання ще нічого не означає

У своєму пресрелізі СБУ інформувала про відкриття кримінального провадження за ст. 359 Кримінального кодексу України – “Незаконні придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів для отримання інформації”. Деякі СМІ це розтлумачили як визнання, що стеження мало протиправний характер.

– Формулювання геть нічого не означає. Це просто форма, за якою можна починати розслідування. Приведу аналогію: ви приходите до районної лікарні, вам заводять картку пацієнта. Це не значить, що ви вже хворі. Вас мусить оглянути лікар, призначити аналізи, зробити заключення. Так і тут відкриття кримінальної справи дає підстави для перевірки документів, призначення експертиз, відбирання пояснень від співробітників, – каже Ігор Семенюк, який декілька років працював в обласному управлінні спецслужби.

На його думку, і нещодавнє звільнення з посади начальника Департаменту захисту національної державності СБУ Романа Семенченка, і інші кадрові рішення не варто трактувати як однозначне визнання провини або самоуправства.

– Самі журналісти та всі, хто їх підтримують, кажуть про замовний характер стеження. Якщо це справді так, керівника департаменту та ряд виконавців могли звільнити через «топорну» роботу або невдалу спробу дискредитації. Зрештою, витрачено купу часу та сил, а отримано пшик. Вживанням легких наркотиків дорослими людьми під час відпочинку мало кого обуриш до глибини душі.

Ефект справді вийшов з точністю до навпаки – громадськість різко засудила не розваги працівників проєкту, а дії Служби безпеки. “…Пишаюсь якістю розслідування журналістів, сором за «роботу» спецслужби”, – навіть заявив міністр юстиції Денис Малюська. 

Легалізація через кримінальну справу

Щодо незаконності стеження, то тут наш консультант каже таке:

– Негласні слідчі (розшукові) дії – це буденна робота СБУ, НАБУ, поліції, Служби зовнішньої розвідки тощо. Відкидати нічого не можна, якийсь оперативник може поставити “жучок” або камеру на прохання приватної особи. Коли ж йдеться про роботу групи співробітників (за розслідуванням Bihus.Info камери стеження встановлювали до 30 чоловік. – Ред.), то все має бути оформлене. Принаймні я за свою роботу жодного разу не отримував завдання причепити щось кудись просто так.

Санкцію на НСРД належить отримати у слідчого судді, нагадує Ігор.

– Якщо це прослуховування, то вказуються номери телефонів, номер кримінальної справи, в рамках якої ведеться розслідування, обґрунтовується необхідність НСРД. Якщо спостереження – то це місце, особа, і також має бути обґрунтування. Слідчий суддя може відмовити в клопотанні, якщо воно не повністю оформлене або не наведені достатні підстави.

Співбесідник звертає увагу, що в пресрелізі СБУ йдеться про те, що “…серед клієнтів дилерів, через яких наркотичні речовини постачалися іншим громадянам, виявилися також, на жаль, окремі співробітники Bihus.Info. Зокрема, одна з операторів фігурувала у кримінальному провадженні щодо незаконного виробництва, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів”.

– Це стаття 307 КК України, вона відноситься до тяжких (НРСД дозволено проводити тільки по тяжких і особливо тяжких злочинах. – Ред.). Через неї, судячи з усього, і було легалізоване прослуховування телефонних розмов працівників редакції та стеження за ними у заміському комплексі.

Зйомка прихованої камери: співробітники Bihus.Info вживають наркотики. Скрін видео

Через брак реформи

Ще одне питання, яке активно обговорювалося в соцмережах: чому наркотиками, тим паче такими, що відносяться до категорії легких, займається не поліція, а Департамент захисту національної державності СБУ. Тим паче під час війни, коли треба відбивати постійні відкриті і приховані ворожі атаки.

– Це брак реформи, яку мали провести щодо СБУ в рамках євроінтеграції, але досі не провели, обмежившись так званою оптимізацією. Боротьба з незаконним обігом наркотиків – це прерогатива поліції. Але в Службі досі залишився відділ, який має такі функції, і він включений до складу Департаменту захисту національної державності. Також в СБУ збережена функція слідства, – пояснює консультант. – Тож з формальної точки зору, порушення знову немає. Вони можуть бути у формі виконання доручень, у витоку інформації. Це не зовсім правильно, коли журналісти, проводячи власне розслідування інциденту, дізнаються імена оперативних співробітників. Крім того, результати НСРД не підлягають розголошенню до закінчення слідства.

Як працює стеження

На “розвінчальному” відео, яке було оприлюднене на сайті “Народна правда”, є розшифровка розмови нібито двох операторів Bihus.Info нібито про наркотики. Керівник проєкту Деніс Бігус заявляв, що стеження велося протягом року, і показав змонтовані уривки різних дзвінків.

– Є два види отримання інформації з телефонів. Перший – це статистичні дані про з’єднання, передачу СМС та місцеперебування абонентів. Другий –  прослуховування і зчитування повідомлень в режимі онлайн. Ліцензія зобов’язує всіх мобільних операторів створювати умови для НСРД, коли є на те ухвала суду. Оператори надають доступ до каналів передачі сигналу, правоохоронці встановлюють свою техніку і записують розмови, – пояснює Ігор.

Що стосується “очей”, тобто мініатюрних відеокамер, то тут варіантів багато. Вони можуть вмонтовуватися в техніку, в пожежні сигналізації, предмети меблів. Команда “Бігуса” переконана, що в заміському комплексі, де редакція влаштувала новорічний корпоратив, камери були, у стінах, на антресолі в сауні, у вішачках для одягу.

– Встановлюють техніку, як правило, працівники департаменту оперативно-технічного забезпечення, які для конспірації можуть бути переодягнені в сантехніків, газівників, прибиральників або в готелі видавати себе за його мешканців.

У розслідуванні Bihus.Info йдеться про те, що співробітники СБУ двічі заїхали в заміський комплекс під виглядом замовників корпоративу, кілька співробітників спецслужби перебували в комплексі 27 грудня, коли святкувала редакція.

Історія питання

16 січня 2024 року на сайті «Народна правда» було оприлюднене відео «Зворотня сторона Bihus.Info: нюхнули “фєну”, закинулись MDMA, курнули трави і погнали розслідувати». Згодом воно було видалене, але встигло розлетітися соцмережами.

В коментарях до події на YouTube керівник проєкту Денис Бігус вибачився перед аудиторією за тих, які “притягли трави і якоїсь ще х**ні”, але наголосив, що то були оператори, а не журналісти, і винні будуть звільнені. Стеження за працівниками редакції він вважає незаконним.

Володимир Зеленський особисто розмовляв із головою СБУ після інциденту і запевнив, що буде розслідування та знайдено винних. 1 лютого він звільнив з посади керівника Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України Романа Семенченка.

Кому міг бути вигідний скандал, досі не сказано. У Bihus.Info заперечують версію помсти за сюжети, які знімає редакція.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь