Точицький і міністерка культури Німеччини обговорили в Одесі захист українських пам'яток Фото 30.10.2024 14:50 Укрінформ Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький і Уповноважена уряду Німеччини з питань культури та ЗМІ, міністерка Клаудія Рот обговорили співробітництво у захисті та відновленні української культурної спадщини.
Як передає Укрінформ, про це повідомляє пресслужба Міністерства культури та стратегічних комунікацій.
Зазначається, зустріч відбулася в Одесі, у ній також взяв участь голова Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер.
Особливу увагу сторони приділили співпраці між двома державами задля збереження ідентичності та захисту культурної спадщини України, яку цілеспрямовано знищує ворог з 2014 року. Також обговорили питання стратегічних комунікацій, зокрема виклики та загрози інформаційної війни, яку веде Росія.
Точицький висловив вдячність Уповноваженій федерального уряду ФРН за підтримку в боротьбі українського народу за незалежність. Міністр також запросив німецьку колегу долучитися до розробки механізму координації міжнародних зусиль у відновленні культурної спадщини України. «Це питання потребує винесення на порядок денний міжнародних форумів з відновлення України», – додав він.
«Ми щиро вдячні Німеччині за значний внесок у захист культурної спадщини України в умовах постійних спроб Росії знищити її. Настав вирішальний час, і нам потрібні сміливі рішення. Президент України Володимир Зеленський нещодавно представив План перемоги, в якому запрошення до НАТО є ключовим елементом. Це стане потужним сигналом, який змусить Росію сісти за стіл перемовин», – підкреслив Точицький.
Крім того, міністр наголосив, що триває робота над створенням культурно-гуманітарної коаліції, яка покликана покращити координацію міжнародних зусиль для зміцнення стійкості культурного сектору України. Напрацювання у Вільнюсі, Берліні та Неаполі мають лягти в стратегію відновлення на конференції, яка відбудеться в Римі влітку 2025 року.
Своєю чергою Рот підкреслила: «Те, що Росія вбиває українських митців, нівечить та нищить культурні інституції та викрадає обʼєкти культурної спадщини – жахливий злочин. Наше спільне європейське культурне надбання перебуває під загрозою. Це чітко видно тут, в Одесі», – і додала, що саме тому захист української ідентичності є не лише завданням для самої України, а й обов’язком Європи.
«Я щиро вражена тим, як культурні діячі Одеси попри постійний російський терор продовжують працювати, своєю діяльністю додаючи людям сил і вселяючи надію. Очевидно, що це – війна Росії, націлена на знищення української культури та ідентичності. Ми й надалі будемо підтримувати Україну в її зусиллях зберегти та захистити свою культуру, за це Європа несе велику відповідальність», – зауважила Рот.
За її словами, «саме над цим ми працюватимемо з європейськими колегами та новою Європейською комісією. Крім цього, ми хочемо зробити і без того багатогранну українську культуру ще більш видимою і почутою в Німеччині. На це спрямована наша спільна виставка з Одеським музеєм західного та східного мистецтва, що відкриється у січні в Берліні. Німецько-українська дружба та партнерство є ключовими для Федерального уряду».
Окрім цього, сторони обговорили захист історичного центру Одеси, який включений ЮНЕСКО до переліку Всесвітньої спадщини, що знаходиться під загрозою.
Також учасники зустрічі обговорили питання протидії незаконному переміщенню українських культурних цінностей. Українська делегація зацікавлена у поверненні артефактів, зокрема ікон та «римського срібла», які були вивезені росіянами.
Своєю чергою Точицький запропонував створити робочу групу для прискорення перемовин щодо повернення цих цінностей у межах Конвенції ЮНЕСКО.
Наприкінці зустрічі міністр відзначив важливість Угоди про безпекове співробітництво між Україною та Німеччиною та запросив німецьких партнерів до співпраці у сфері стратегічних комунікацій і протидії дезінформації.
У МКСК нагадали, що з початку повномасштабного вторгнення понад 1 700 000 музейних предметів залишаються на тимчасово окупованій території, в Україні пошкоджені 2093 заклади культури та 1169 об’єктів культурної спадщини. Зокрема 116 пам’яток та 26 об’єктів культурної інфраструктури в Одеській області.
Як повідомляв Укрінформ, Точицький і Рот обговорили питання збереження і відновлення культурної спадщини України, яка постраждала внаслідок російського агресії.
Фото: МКСК
Культура Німеччина Одеса Микола Точицький МКСК
Источник: www.ukrinform.ua