Після маніпуляцій «майстрів» лічильники енергії та газу значно зменшували фактичне споживання
У столиці викрито двох майстрів, які за винагороду від 2,5 до 5 тисяч доларів США втручалися в роботу лічильників електроенергії та газу, що призводило до суттєвого заниження показань. Цю інформацію поширив «Главком», посилаючись на дані Київської міської прокуратури.
Слідчі з’ясували, що підозрювані активно шукали клієнтів, які бажали зменшити свої витрати на газ та електроенергію.
Організаторами цієї протиправної схеми виявилися двоє співучасників. Один з них, 60-річний мешканець Львівщини, колишній працівник газорозподільчої компанії, володів необхідними професійними навичками. Він подорожував до клієнтів по всій Україні, демонтував лічильники, після чого його 40-річний напарник здійснював технічні дії, щоби прилади обліку працювали набагато повільніше.
Зловмисників виявили в Києві завдяки повідомленню від фахівців ТОВ «Газорозподільні мережі України», які зафіксували факт несанкціонованого втручання. Під час розслідування стало відомо, що послугами зловмисників користувалися юридичні особи-споживачі, які прагнули отримати незаконну економію.
Зокрема, в одному з київських випадків після проведеної «модернізації» лічильник електроенергії показував споживання, яке було меншим за реальне майже на 35%. Крім того, підозрювані пропонували своїм клієнтам спеціальні пристрої дистанційного керування для контрольованого сповільнення роботи вимірювальних приладів.
Речові докази, вилучені під час обшуку фото: Київська міська прокуратура/Facebook
фото: Київська міська прокуратура
Лічильник, у який втручалися підозрювані фото: Київська міська прокуратура
Правоохоронці провели понад 20 обшуків у різних куточках України, де чоловіки раніше надавали свої послуги. Наразі обом підозрюваним оголошено про злочин за статтею про несанкціоноване втручання в роботу систем обліку.
Нагадаємо, в Україні запроваджується програма цифровізації обліку газу. Компанія «Газорозподільні мережі України» («Газмережі») планує встановити 40 тисяч смарт-модулів у помешканнях громадян та установах. Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження повідомило, що смарт-модулі монтуються на стандартні газові лічильники. Пристрій автоматично зчитуватиме показники та щодня або щомісяця надсилатиме їх на сервер газової компанії через захищений канал зв’язку.
«Главком» повідомляв, що організації, які проводять перевірку точності лічильників води, газу, електроенергії та інших вимірювальних пристроїв, отримуватимуть сертифікат про дозвіл на проведення повірки за оновленою процедурою. Кабінет Міністрів України затвердив зміни до відповідної постанови.
Варто зазначити, що лічильник, як і будь-який інший електронний прилад, може вийти з ладу, що призводить до помилок у розрахунках. Фахівці компанії ДТЕК «Одеські електромережі» роз’яснили, як розпізнати основні ознаки некоректної роботи вимірювальних приладів та куди звертатися для вирішення проблеми.
