Антибіотик для боротьби із супер стійкими бактеріями розробили вчені

Новий антибіотик посилює боротьбу з супербактеріями

Нова молекула виявилася ефективною на тваринах проти кількох стійких до ліків бактерій.

Вчені винайшли новий антибіотик, який може  успішно боротися зі стійкими «супербактеріями», пише The Financial Times із посиланням на опубліковану в журналі Science статтю.

Новий антибіотик —  крезоміцин — показав ефективність у дослідженнях на мишах проти декількох бактерій, які викликають серйозні інфекції і стають все більш стійкими до існуючих методів лікування.

«Найважливішим є те, що він вбиває стійкі до антибіотиків штами у тварин. Він більш потужний і більш ефективний проти смертельних бактерій», — говорить співавтор дослідження Юрій Поліканов, доцент біологічних наук в Університеті Іллінойсу в Чикаго.

Синтез крезоміцину є частиною досліджень, спрямованих на подолання антимікробної резистентності (AMR), яка виникає, коли бактерії, віруси, грибки та паразити розвивають здатність протистояти лікуванню.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, AMR, яка значною мірою спричинена надмірним використанням антибіотиків, вже щороку призводить до п’яти мільйонів смертей.  Особливо вразливими до поширення супербактерій є лікарні.

Крезоміцин виявився ефективним проти низки небезпечних бактерій, які відіграють важливу роль у поширенні гострої респіраторної резистентності, йдеться у статті. До них відносяться золотистий стафілокок, який викликає інфекції шкіри та інших органів; кишкова паличка (E-coli), відповідальна за захворювання кишківника і сечовивідних шляхів,  а також синьогнійна паличка, що викликає інфекції крові та легенів.

Значною перешкодою у боротьбі зі стійким до антибіотиків  бактеріями є те, що нові дослідження десятиліттями отримували недостатнє фінансування, що призвело до відсутності нових синтетичних антибіотиків. Лікарі вже давно користуються ліками, отриманими з природних продуктів, таких як пеніциліни та цефалоспорини, отримані з пліснявих грибів, але вони стають дедалі менш ефективними, оскільки патогени еволюціонують і перемагають їх.

Автори статті про крезоміцин визнають, що проблема антибіотиків є «складною», однак заявили, що їхні результати дають надію на майбутнє відкриття антибактеріальних препаратів, що будуть ефективними у боротьбі зі стійким до них збудником захворювання на золотистий стафілокок.

За словами Поліканова, дослідники взяли за основу крезоміцину існуючий антибіотик, але модифікували його і додали додаткові функції, щоб впоратися зі змінами, які AMR спричинила у патогенних мікроорганізмах-мішенях.

«Результати випробувань крезоміцину виглядають «багатообіцяючими. Потрібно більше даних про ефективність молекули проти групи так званих грамнегативних бактерій, які захищені зовнішньою мембраною і є центральною проблемою в поширенні AMR», — вважає Тім Волш, професор Оксфордського університету та експерт з антимікробної резистентності.

Втім, поки новий антибіотик не буде ретельно вивчений, важко передбачити його цінність проти серйозних грамнегативних інфекцій як єдиного терапевтичного засобу.

Швейцарська фармацевтична компанія Roche проводить першу фазу клінічних випробувань антибіотика, який успішно діє на грамнегативну бактерію, відому як стійка до карбапенемів Acinetobacter baumannii (Crab), який викликає небезпечні для життя хвороби у пацієнтів лікарень і класифікується як пріоритетна проблема ВООЗ. Наразі новий препарат  може стати основою для дослідження того, чи можна його трансформувати для боротьби з іншими стійкими до антибіотиків патогенами. 

Джерело

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь