Психологічна допомога під час війни – як стрес впливає на українців – дослідження

Психічне здоров'я нації: як війна впливає на українців та що робити

© freepik/freepik 77% українців проживають стрес та сильну знервованість.

Ментальне здоров’я — це не тільки відвідування психолога. У наші буремні часи дуже важливо розуміти свій стан та самостійно піклуватися про себе.

Нам, українцям, зараз важко – фізично, морально, психологічно. І це не тільки суб’єктивне відчуття кожного з нас, є великі дослідження про наші негативні стани та емоції.

Спеціальне дослідження щодо ментального здоров’я, підготовлене  до Саміту перших леді та джентльменів, який пройшов минулого року за ініціативою Олени Зеленської, демонструє: кожен другий українець почувається емоційно гірше, ніж три роки тому.

А ось результати іншого дослідження показали, що 77% українців останнім часом переживали стани стресу та сильної знервованості. Цифра порівняно з 22-м роком виросла на 7%, і зрозуміло, основна причина – повномасштабна війна з Росією.

Емоції, які переважають – втома (46%), напруженість (40%) і надія (36%). Порівняно з 2022 роком, збільшилась кількість тих, хто переживає втому, безсилля, розчарування, розгубленість, відчай та самотність, та зменшилась кількість тих, хто відчуває надію та гордість.

Чи розуміють наші люди, що час звернутися до фахівців? Як і в відносно мирний час, переважна більшість ніколи не відвідувала психолога/психотерапевта. Але необхідність у психологічній допомозі впродовж 2023 року відчували 42% респондентів. І лише 6% звертались до спеціаліста, 31% – не звертались, але думають над цим.

Чому? Серед тих, хто не звертався за психологічною допомогою, третина пояснюють це своєю впевненістю у тому, що вони можуть впоратися самостійно, а ще третина  – не вважають, що їхні проблеми є достатніми для звернення.

Як би не складалось у вас: чи ходите ви до спеціаліста, чи тільки плануєте, чи намагаєтесь впоратись зі стресом власноруч – вам треба буде проводити багато самостійної роботи. Без цього навіть фахове лікування буде неефективним. Саме ви відповідальні за власне здоров’я, в тому числі і ментальне.

Люди загалом тяжіють до зосередження на негативних подіях (яких у нас зараз надзвичайно багато), вони викликають сильнішу реакцію нашого мозку, ніж позитивні. Це відбувається через  асиметричну обробку позитивної та негативної інформації в нашому мозку – так склалась еволюція, і саме зосередженість на “негативі” дозволила нам вижити, виокремлюючи потенційну небезпеку.

Наш мозок постійно генерує нові думки, і деякі з них стають дуже частими, настирливими, особиво зараз, коли маємо обстріли, втрати, постійний стрес.

Тут необхідно вмикатися  в процес спостереження за собою: ви маєте навчитися ідентифікувати свої емоції та розуміти їхні причини. Не ігноруйте негативні емоції, а дайте собі час та простір їх прожити.

Піклуйтесь про своє ментальне здоров’я постійно, не відкладайте на потім!

Зверніть увагу на так звану психологічну самодопомогу – існують ефективні перевірені як психологічні, так і фізіологічні техніки. Це – медитації, дихальні вправи, ведення щоденника,  соціальна підтримка, тайм-менеджмент, фізична активність та практики вдячності, фокус на позитивних моментах, час без гаджетів, ігри з дітьми, прогулянки з домашніми тваринами.

Якщо ви відчуваєте, що не можете впоратися зі своїми емоціями самостійно, не бійтеся звернутися за допомогою до психолога або психотерапевта.

Крім спеціалізованих онлайн-ресурсів чи літератури, зараз в Україні діють ефективні програми для допомоги в боротьбі із стресом і тривожністю.

Наприклад, всеукраїнська програма ментального здоров’я “Як ти?”, соціальний проєкт “Разом”, платформа “Розкажи мені”, центр психологічної підтримки “ОбійМи” та  лінія психологічної допомоги Мінреінтеграції.

Для військових та їхніх сімей, ветеранів є мобільні застосунки “База” від ГО  “Вільний Вибір”, працюють Центр психологічного консультування та травмотерапії “Open Doors” , гаряча лінія Lifeline Ukraine  та багато інших.

Діє комплексна програма з відновлення ментального здоров’я та кар’єрного розвитку для жінок-ветеранок і жінок-членів сімей ветеранів ReStart Свідомості.  У рамках цієї програми від ГО Impact Force та ООН Жінки, крім медичного обстеження, учасниці навчаються технікам дієвої самодопомоги для покращення сну, емоційного стану та підвищення стресостійкості, а також здобувають необхідні знання та навички для соціалізації та професійного зростання.

«Кожен, хто стикається з психічними та психологічними проблемами, має усвідомлювати, що він не самотній: багато людей переживають схожі труднощі, особливо в період кризи. Не ізолюйте себе, спілкуйтесь з близькими людьми, знаходьте підтримку у друзів, сім’ї або онлайн-спільнотах та спеціальних програмах» — поділилась Ольга Дьякова, співзасновниця ГО Impact Force.

Не опускайте руки, працюйте над своїм ментальним здоров’ям і пам’ятайте: незалежно від часу, вашої завантаженості та стану турбота про себе є надзвичайно важливою, вона допоможе вам покращити самопочуття, якість життя і зустріти нашу Перемогу.

Раніше ми писали про те, як стрес впливає на якість життя та до чого він може призвести. Читайте докладніше в статті Оксани Писарєвої “Чи можливо звикнути до війни” на сайті ZN.UA.

Джерело

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь