Всесвітній день боротьби зі СНІДом – статистика ВІЛ в Україні

Всесвітній день боротьби зі СНІДом - кількість випадків та фільм Річарда Гіра про захворювання в Україні

© Прес-служба Міністерства охорони здоров’я України Кількість нових випадків інфікування ВІЛ у світі знизилася до мінімуму з кінця 1990-х.

Сьогодні,1 грудня, Всесвітній день боротьби зі СНІДом. За даними ВООЗ сьогодні у світі понад 38 мільйонів людей живуть із ВІЛ. Зафіксовано понад 690 тисяч смертельних випадків, пов’язаних із вірусом. В Україні, за даними МОЗ, 137 тисяч людей перебувають під медичним наглядом у зв’язку з ВІЛ.

За 9 місяців цього року виявлено 9 653 тисяч нових випадків захворювання на ВІЛ, кожен четвертий з яких – у стадії СНІДу, і саме СНІД став причиною смерті 899 людей.

В середньому щомісяця ВІЛ-інфекцію діагностують у майже тисячі людей, близько 900 з них вперше потрапляють під медичний нагляд, а 920 людей уперше в житті починають антиретровірусну терапію (АРТ). 

Позитивний тест на ВІЛ – це не вирок. Надійним способом тримати вірус під контролем є ліки. Це – антиретровірусна терапія (АРВ-терапія). Вже за кілька місяців після початку лікування рівень вірусного навантаження людини зменшуватиметься. Коли це триватиме щонайменше 6 місяців, ВІЛ перестане визначатися тестами й стане безпечним як для самої інфікованої людини, так і для інших. 

Завдяки прогресу  у лікуванні ВІЛ-інфекції за останні 20 років, перехід до найважчого етапу захворювання – СНІДу – сьогодні трапляється рідше. Тепер АРВ-терапія доступна кожному, хто їх потребує, і є безоплатною – ліки можна отримати в закладах охорони здоров’я своєї громади. Головне – знати про свій ВІЛ-статус, аби вчасно почати терапію і запобігти розвитку СНІДу та передачі вірусу іншим. На кінець 2024 року АРВ-терапію  отримують вже 118 700 людей. 

До Всесвітнього дня боротьбі зі СНІДом відомий голлівудський актор Річард Гір спродюсував фільм “Погляд на Україну” (Eyes on Ukraine) – пор українців, які живуть з цим захворюванням під час війни Росії проти України. 

У штаб-квартирі ООН у Бонні відбулася прем’єра фільму. Показ організувала Об’єднана програма ООН з ВІЛ/СНІД і Німецький фонд боротьби зі СНІДом. Про це повідомила DW. Фільм оснований на історіях реальних людей, бо є документальним.

Учасники заходу відзначили, що Україна, на жаль, – друга країна в регіоні за поширенням ВІЛ (після Росії. – Ред.). І війна значно вплинула на інфікованих. Але заходи у відповідь у сфері ВІЛ не були скорочені. В Україні не припинили жодних ВІЛ-досліджень. А кількість тестів для тих, хто вживає наркотики, збільшилася.

Згідно зі звітами ООН, кількість нових випадків інфікування ВІЛ у світі знизилася до мінімуму з кінця 1990-х, смертність від СНІДу скоротилася на 70 відсотків з 2004 року. Зараз у всьому світі понад 30 мільйонів осіб отримують життєво необхідну антиретровірусну терапію порівняно до 13 мільйонів десять років тому.

Нагадаємо, у першому кварталі 2024 році зроблено на 39,9% більше тестів на ВІЛ порівняно з аналогічним періодом в 2023 році, і на 111,8% – порівняно з 2022 роком. 

Тестування на ВІЛ в обов’язковому випадку проходять вагітні жінки, які стоять на обліку в ЖК, а також представники “ключових груп щодо інфікування ВІЛ”. Серед загальної кількості обстежених ці дві групи складають 16%.

Джерело

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь