Чи завдасть Ізраїль удару нашим спільним ворогам і що з того вийде 04.10.2024 11:15 Укрінформ Ізраїль анонсує нищівний удар по Ірану, що може вигідно вплинути на перебіг подій і в Україні. Особливо, якщо ще власних зусиль докласти
7 жовтня виповнюється рік відтоді, як загони ХАМАС налетіли на поселення на півдні Ізраїлю, вбивши близько 1200 осіб та захопивши близько 250 заручників. А нині на Близькому Сході – нова хвиля ескалації, Ізраїль завдає ударів і відбиває їх, обмінюючись з ворогами погрозами.
1 жовтня відбулася вже друга (перша – в квітні) пряма іранська повітряна атака – майже 200 балістичних ракет. «Ми відповімо. Ми знаємо, як визначити важливі цілі, ми вміємо вражати точно й потужно. У нас є можливість досягти й атакувати будь-яку точку на Близькому Сході», – так прокоментував найбільшу в історії атаку балістикою начальник Генштабу Армії оборони Ізраїлю генерал-лейтенант Херци Ха-Леві.
В ніч на 3 жовтня Повітряні сили Ізраїлю вдарили по цілям у сирійському портовому містечку, де був склад боєприпасів – ймовірно, для «Хезболли», й цілком успішно. Сирійські сили ППО відбити атаку не змогли. Далі буде більше, обіцяють в Ізраїлі. А нас, звісно, цікавить, чи зміниться в результаті розклад сил на світовій шахівниці аж так, щоб це відчули й наші фронти та українські дипломати.
Додаткові очки Україні з подачі Ізраїлю
«Зараз не потрібні слова про «жорстку відповідь». Потрібна така відповідь, щоб запам’ятали років на 100 наперед і дітей лякали. Треба знести їм порти й нафтоналивні термінали», – писав на своєму Телеграм-каналі 1 жовтня Сергій Ауслендер, ізраїльський воєнний журналіст.
Для держави Ізраїль удар по Ірану – єдиний спосіб кардинально позбутися масштабної загрози, ще раніше пояснював в ефірі Youtube-каналу «Фабрика новин» ізраїльський військовий аналітик Григорій Тамар. А для України він став би відчутною допомогою у протистоянні Росії, вважає він. Мовляв, від початку повномасштабного вторгнення між Іраном та РФ триває співпраця «на найвищому рівні», іранці надають партнерам бартером і за гроші все, що тільки здатні надати, вже й балістику навіть, як відомо. І не надали її набагато раніше через те, що близько року тому в результаті ракетної атаки в Ірані постраждав завод із виробництва балістичних ракет і склад з партією продукції, призначеної саме Росії. «Якщо завтра Ізраїль або США завдасть удару по Ірану і він вийде як геополітичний гравець із цієї сучасної колоди, звісно, український народ і армія відчують велике полегшення», – заявляв у тому ефірі Тамар. Бо тоді Росія отримуватиме від союзника значно менше різної військової продукції, пояснює аналітик Укрінформу, і на тлі подій останніх днів це більш ніж реально. «Іран неймовірно вразливий для атак із повітря й
Об'єкт Іранської національної нафтової компанії. Фото thecradle.co
На одному острові в Ірані сконцентровано 90% експорту нафти. У країни є один-єдиний океанський порт і однісінький газопереробний завод, від якого залежить значною мірою вся енергетична система. «Всього три об’єкти вивести з ладу масованим ударом – і економічне життя Ірану на цьому скінчиться», – вважає Григорій Тамар. Що це здійснити цілком реально, Ізраїль вже продемонстрував на єменських хуситах, вдаривши двічі – 20 липня і 27 вересня – по нафтових об'єктах у Ємені у відповідь на удари хуситів по Тель-Авіву (тоді одна людина загинула) і спробу удару по міжнародному аеропорту Бен-Гуріон.
В теорії це виглядає для нас гарно, та чи підуть на такий крок дійові особи на практиці? «Ми в Ізраїлі зараз чекаємо, коли це відбудеться, бо США публічно оголосили, що визнають право Ізраїлю на самооборону (а після першої атаки з боку Ірану закликали до стриманості). У нас розв’язані руки, – говорить аналітик. – Думаю, зараз у ЦАХАЛ шукають оперативну можливість, щоб оптимізувати цю ситуацію з військової точки зору, і все».
Хто кому насправді «помічник»
Українські аналітики налаштовані дещо скептично. «Не дуже вірю у вирішальний удар, який завдасть аж такої шкоди Ірану, що він впаде», – говорить Сергій Данилов, заступник директора Центру близькосхідних досліджень. – Не можу сказати, що удари по, наприклад, ядерних об’єктах, нафтовій інфраструктурі, портах негайно знищать країну, мені здається, це так не працює».
Навряд Ізраїль має настільки потужний арсенал і може завдати по противнику такого удару, щоб це вивело його з гри як постачальника зброї, вважає військовий експерт Defense Express Іван Киричевський. «Іран має досить складні систему ППО і структуру оборонної промисловості, щоб однією атакою їх вибити», – говорить він. Якась відповідь буде, ескалація підніметься ще на одну сходинку, міркує Сергій Данилов. «Думаю, зараз в Ізраїлі, погрожуючи Ірану, розв’язують іншу прагматичну задачу.
Бійці "Хезболла". Фото AP Photo/Hussein Malla
Якби масштабний удар Ізраїлю й відбувся, це не вплине на ситуацію на полі бою в Україні, впевнений пан Іван. Хоча б тому, що іранці не здатні штампувати по 1000 шахедів на місяць, щоб передавати росіянам. А за останні два місяці бачимо, що приблизно стільки дронів-камікадзе по нашій території і запускають. «На жаль,
Є й приємні міркування: дестабілізація Ірану цілком можлива з внутрішніх причин, ситуація в країні дуже хитка, накопичилися суперечності. «Існує
Уроки ізраїльської геополітики
Ще після першої масованої атаки на Ізраїль, коли американці та йорданці допомагали збивати ракети, в Україні лунали публічні розмови – а чому ж наше небо партнери досі не захищають? Але жовтневого вечора, на думку Івана Киричевського, поламалась ставка на умовний «ізраїльський прецедент», який намагалось використовувати воєнно-політичне керівництво України в спробах залучити східноєвропейські країни НАТО для збиття ворожих цілей в нашому небі. «
Щоб розраховувати на допомогу як Ізраїль,
"Залізний купол" в дії. Фото Avi Roccah/Flash90
Переконлива ідея + надійні власні арсенали
Україні доведеться сформулювати і «продати» їм переконливо вигідну в геополітичному сенсі ідею своєї перемоги. Мовляв, свого часу Білий дім Рузвельта досить охоче озброював СРСР у Другій світовій, бо вважав, що з «совітами» можна домовитися про спільний контроль над світом. «Поділити зони впливу, посунути старі імперії, – пояснює експерт. – Сталін грав на цих сподіваннях до кінця 1944 року. Зараз нам потрібна така ж потужна зовнішньополітична ідея». Поки що ми просували лиш одну – Україна стримує Росію від просування на Захід і ця задача ефективно виконується (поки росіяни загрузли на Донбасі й возяться на Курщині, їм не до війни з НАТО). А наші територіальні втрати партнерів не дуже хвилюють.
Такою ідеєю задля рішучої довготривалої підтримки України могло б стати те, що вона наразі перетворюється у такий собі демократичний форпост на східному краю ЄС і буде відігравати цю надважливу роль дуже довго. Таким же форпостом західної цивілізації у своєму регіоні свого часу став й Ізраїль. І Штати далеко не відразу розгледіли таку перспективу та почали підтримувати Ізраїль як союзника. Фінансова допомога почалася лише в 60-х, а вже у 1973-му, через чверть століття безперервних війн між євреями та арабами, під час війни Судного дня США впевнено провели Operation Nickel Grass – стратегічну повітряну військово-транспортну операцію з постачання зброї і предметів військового спорядження в Ізраїль. Та поки, на думку Сергія Данилова, не помітно, щоб західні партнери розглядали Україну як таку сильну точку опори демократії. «Зможемо говорити, що це розуміння є, коли Україна отримає запрошення в НАТО», – впевнений він.
Колективний Захід сьогодні, за великим рахунком, допомагає РФ вести війну в Україні, закриваючи очі на порушення санкційної політики, вважає Григорій Тамар. Мовляв, західна економіка (за винятком окремих принципових людей та корпорацій) органічно кооперується з путінським режимом і якби цього не було, він би давно впав. «Вважаю,
Спільні тактичні навчання Посольства Держави Ізраїль в Україні, СБУ та Нацполіції. Фото Укрінформ
Сподіватися можна тільки на себе – будь-яка концепція, в яку віриш і під яку підганяєш всі дії, може виявитися помилковою, ділиться Сергій Ауслендер висновками, зробленими рівно за рік від кривавої трагедії 7 жовтня та початку широкомасштабних воєнних дій на Близькому Сході. «Так Захід і Україна накололись на концепції раціональності Путіна, що не нападе, бо це безглуздо і не потрібно йому. Так само й ми думали щодо ХАМАС, а в результаті отримали 7 жовтня», – говорить він. А залежність від союзників взагалі треба мінімізувати так, щоб вона покривала мінімум потреб. Звісно, Ізраїль у цьому плані значно більш самостійний, ніж Україна, але й для нього, за словами Ауслендера, «літаки і бомби – це допомога союзників». «
Попри все, мусимо відбитися – ізраїльтяни у свій спосіб, ми – у свій.
Тетяна Негода, Київ
Перше фото – Amir Levy / Getty Images
Источник: www.ukrinform.ua