НМТ-2024 – як проходитиме тестування цього року

НМТ-2024. Директорка УЦОЯО Тетяна Вакуленко розповіла все, що треба знати тим, хто його складатиме

© Український центр оцінювання якості освіти

Оксана Онищенко

Оксана Онищенко

Менш як місяць залишився до старту національного мультипредметного тесту (НМТ). І в мирні часи це була гаряча пора для тих, хто його організовує й проводить, а тепер і поготів. Це вже п’яте тестування, що відбувається в екстремальних умовах: спочатку — пандемія, тепер — повномасштабна війна. Про те, як проходитиме НМТ цього року, ми розпитували директорку Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) Тетяну Вакуленко.

 

— Пані Тетяно, чи відомо вже, скільки буде учасників НМТ цьогоріч?

— Остаточних даних іще немає, тому що зараз працюють регламентні комісії, які вивчають документи, подані під час реєстрації майбутніми учасниками тестування. Комісії можуть відмовити комусь у реєстрації, якщо буде виявлено порушення. Але за нашими даними, станом на 15 квітня зареєстровано понад 286 тисяч учасників.

До 8 травня учасники тестування отримають у свої персональні електронні кабінети запрошення на основну сесію. Там буде зазначено дату проходження тестування, точну адресу й час. Основні сесії тестування триватимуть із 14 травня до 25 червня.

— Цього року тест НМТ складається з чотирьох предметів: трьох обов’язкових (математика, українська мова та історія України) й одного предмета за вибором (іноземна — англійська, німецька, французька чи іспанська мова, українська література, фізика, хімія, біологія, географія). Який четвертий предмет найчастіше обирали ті, хто реєструвався на НМТ?

— Безперечним лідером є англійська мова, також часто обирають українську літературу, географію, біологію.

— Багатьох вступників та їхніх батьків хвилює те, що тест триває чотири години з перервою у 20 хвилин. Це буде досить-таки виснажливо для дітей.

— Так, це нелегко. Але для того, щоб упоратися з таким тестом, треба відвідувати всі уроки й виконувати всі домашні завдання в закладі освіти. Це привчає до довгої наполегливої праці в аудиторії.

— Чи є в інших країнах схожа практика тривалих тестувань?

— Звісно, є, й таких країн чимало. Наприклад, у Китаї, Фінляндії вступники/випускники працюють із надзвичайно довгими тестами тривалістю шість і більше годин. В Україні ми, звісно, не прагнули такої тривалості тестів, але зараз це найкращий варіант проведення тестування насамперед для самих учасників. Потрібно зважати, що близько 10% тих, хто складатиме НМТ, проживають за кордоном. І там локації для проходження тестів є не в кожному містечку. Відповідно, на пункти тестування треба буде доїхати. Наприклад, у нас чимало центрів тестування в Канаді, США, Німеччині, Польщі, й вони розташовані в різних містах.

Найімовірніше, учасника тестування супроводжуватиме до іншого міста мама, котрій, можливо, доведеться брати із собою молодшу дитину, яку немає з ким залишити вдома. Отже, це будуть сімейні подорожі, й недешеві, особливо якщо доведеться їхати на тестування кілька разів.

Також складно буде приїхати на тестування вступникам, які перебувають на тимчасово окупованих територіях або в зоні активних бойових дій. Такі підлітки складатимуть НМТ в містах, де безпекова ситуація дає змогу проводити оцінювання й куди також треба дістатися.

Надзвичайно важливо не забувати й про повітряні тривоги — пропуск кожного з днів тестування потрібно буде компенсувати під час додаткової сесії. Тож у разі пропуску двох днів тестування під час основної сесії (якби саме таку модель було реалізовано) учасники змушені були б іще двічі з’являтися в пункти тестування для проходження оцінювання під час додаткової сесії.

— У яких країнах найбільше українців зареєструвалося на НМТ?

— У Польщі, Німеччині та Чехії.

— Їжу можна брати з собою на тестування?

— Так, обов’язково треба мати з собою щось попити та перекус. Під час двадцятихвилинної перерви можна буде відпочити, перекусити, сходити до вбиральні.

— Тестування відбуватиметься на комп’ютерах?

— Так. Щоб учасники змогли ознайомитися з тим, як відбувається робота з тестом, ми створили демоверсії всіх предметних тестів і розмістили їх на нашому сайті (у форматі PDF), а також на сайті Всеукраїнської школи онлайн (в онлайн-форматі).

— Яких заходів буде вжито, аби на НМТ не списували?

— У кожній аудиторії є два інструктори, а в переважній більшості приміщень — іще й відеокамери. За порушення учасника тестування буде позбавлено права стати студентом цього року. Хочу наголосити, що порушення — це не лише списування, а й наявність (навіть не використання!) мобільного телефона, навушників, друкованих або рукописних джерел інформації чи будь-яких інших заборонених предметів. Навіть якщо вони просто лежать у кишені. Адже ми не можемо й не маємо перевіряти, чи використовував їх учасник тестування. Цього року, як і в роки класичного ЗНО, ми залучаємо до співпраці охорону пунктів тестування. Це дасть нам змогу застосовувати металошукачі, щоб упевнитись у відсутності телефонів та інших заборонених технічних засобів в учасників.

— У минулі роки були випадки, коли під час НМТ комп’ютерна система зависала.

— Справді, таке траплялося через перевантаження, перебої з електроенергією чи Інтернетом. Якщо раптом під час тестування виникає така ситуація, потрібно повідомити про це інструкторів. У них є спеціальні алгоритми дій для таких випадків. Інструктори можуть призупинити тестування й продовжити його згодом не від самого початку, а з того місця, на якому зупинився учасник. Так само діятимуть інструктори під час повітряних тривог.

— Рік тому під час сесії НМТ трапився випадок, коли учасник тестування повідомив свій пароль і логін сторонній людині, яка перебувала не на пункті тестування. Вона увійшла на платформу тестування й почала виконувати завдання замість зареєстрованого учасника. Тоді завдяки інструкторам цю схему викрили й зупинили, але чи є нині якийсь додатковий захист від таких ситуацій?

— Так. Є світові рішення таких проблем, і одним із них ми скористалися. Не хочу розкривати, яким саме. Скажу лише, що ми обмежили доступ до платформи тестування сторонніх осіб.

— Чи будуть у тесті з української мови завдання на застосування норм нового українського правопису?

— Таких завдань не буде, але ми послуговуватимемося нормами нового правопису у формулюванні завдань. Тобто, наприклад, ми пишемо «проєкт», а не «проект», але не перевіряємо, чи знає це правило учасник тестування.

— З фізики, хімії й математики на тестуванні дозволено буде користуватися довідковими матеріалами?

— Так, у сервісі, на якому відбуватиметься тестування, буде розміщено довідкові матеріали. І це практикувалося в усі роки існування НМТ. Але цього року дещо розширилися матеріали з фізики — їх стало більше й у них є деякі формули.

— Чому було вирішено дозволити використовувати довідкові матеріали на тестуванні?

— Бо ми перевіряємо здатність учасника тестування не запам’ятовувати окремі речі, а застосовувати їх для розв’язання завдань. У тестах із фізики, математики, хімії є чимало розрахункових задач. Відповідно ми дали формули, щоб учасник демонстрував саме розуміння цього матеріалу, а не те, чи він не помилився, наприклад, із коефіцієнтом. Тест із фізики дає змогу учасникові показати свої предметні компетенції.

— Чи правильно я розумію, що в НМТ не буде відкритих завдань із розгорнутою відповіддю? Ті, хто складає тест, обиратимуть правильну відповідь із запропонованих варіантів?

— Ні, це не так. У тестах є також завдання короткої форми відповіді — це відповіді до розрахункових задач із фізики, хімії чи математики. Учаснику тестування потрібно буде виконати на чернетці всі розрахунки й увести в спеціально відведене місце остаточний результат.

— Але в тестах, де немає задач, таких завдань із короткою формою відповіді не буде…

Одне з ключових питань тестування — його пороговий бал. Це мінімальна кількість балів, яку треба набрати, щоб отримати сертифікат про те, що ти пройшов тестування. Цього року пороговий бал — 15% від загальної кількості балів. Отже, якщо за тест із математики можна отримати максимум 32 бали, то це означає, що достатньо набрати хоча б п’ять тестових балів. Для цього потрібно поставити в правильному місці хрестики в п’яти простих завданнях на вибір правильної відповіді. Вони якраз оцінюються в один бал.

— Формат завдання не визначає його складності. Статистика свідчить, що є складні завдання на вибір однієї відповіді із запропонованих. Під час розроблення тестів ми використовуємо цілу низку різних типів завдань, зокрема завдання на встановлення відповідності, на визначення послідовності подій, із короткою формою відповіді (відповідь до задачі) тощо. До кожного типу завдань застосовується певне правило. Так, за надання правильної відповіді на завдання з однією правильною відповіддю із запропонованих учасник отримає один бал, а за завдання з короткою формою відповіді — два бали. Отже, щоб набрати достатню кількість балів для проходження «порогу» з фізики, учасник, наприклад, має виконати правильно п’ять завдань із одним варіантом відповіді з наданих або дві розрахункові задачі та одне завдання з вибором варіанта відповіді.

Твердження про те, що закриті завдання — це просто завдання, де треба поставити галочки, є неправдивим. Щоб отримати більш-менш пристойний результат за підсумками тестування, а не лише дотягнути до порогу, важливо свідомо виконувати завдання.

Важливо також розуміти, що НМТ — це цілісний тест, який передбачає виконання завдань із чотирьох предметів, і кожен із них має значення. Конкурсний бал вступника розраховується на основі всіх цих предметів, до різних предметів застосовують різні вагові коефіцієнти залежно від обраної спеціальності.

Тобто для того, щоби скласти НМТ, потрібно успішно пройти всі чотири предмети. В умовах класичного ЗНО абітурієнт складав чотири-п’ять тестів із різних предметів. Для вступу потрібні були результати лише трьох, тож з-поміж предметів за вибором можна було обрати найкращий результат. Інакшою є ситуація з НМТ. Якщо учасник не набере достатньої кількості балів хоча б із одного предмета, він утратить можливість вступати цього року.

— Наприклад, у тесті з історії буде 30 тестових завдань, і з них 20 — на вибір однієї правильної відповіді. У тесті з літератури з 25 завдань таких — 20, з біології з 30 завдань — 24. Мені здається, що пороговий бал мав би бути вищим.

— Справді, це не дуже високі порогові бали, але ситуація для вступників зараз складніша, ніж в учасників класичного ЗНО. Цьогорічні вступники — це саме ті підлітки, які писатимуть чотиригодинні тести через те, що внаслідок війни не можуть писати повноцінні тригодинні тести із завданнями на кшталт власного висловлення. Це саме ті підлітки, які спершу навчалися два роки в часи пандемії ковіду, а потім фактично три роки — під час повномасштабного вторгнення. І зараз вони можуть перебувати в дуже різних особистих життєвих ситуаціях. І якщо вони зареєструвалися на НМТ, прийшли на тест і готові чотири години максимально вкладатися у свій результат та вступати до закладу вищої освіти, то не зависоким пороговим балом їх потрібно обмежувати.

— Я дуже співчуваю дітям і їхнім батькам. Але з іншого боку, я так само співчуваю своїй країні, якій життєво необхідні класні фахівці, здатні подбати про її майбутнє. І це будуть саме ті підлітки, які сьогодні складають НМТ.

— Класні фахівці — це не питання порогового бала, це питання компенсації освітніх втрат. Заклад вищої освіти — це не єдина траєкторія, якою має рухатись учасник, і не кінцева мета освіти, а один із треків.

— Але пороговий бал — це шлагбаум до вищої освіти.

— Шлагбаум до вищої освіти — це не встановлення додаткових порогів, а репутаційні ризики закладів вищої освіти, їхня відповідальність за якість, процеси та результати. Є заклади вищої освіти, готові ставити високі вимоги для вступу.

— Однак є й інші виші, які радітимуть будь-якому студенту (бо це питання їхнього виживання). І є абітурієнти, які хочуть отримати хоч якийсь диплом про вищу освіту, й на репутацію університету вони не зважатимуть, якщо інших варіантів для вступу не буде. А ще ж є закон про мобілізацію, згідно з яким бронь отримують і студенти, і викладачі вишів, які їх навчають.

— Неможливо вирішити всі питання вищої освіти та змінити систему за допомогою порогового бала. Над розв’язанням цієї проблеми й удосконаленням системи вступу працюють у Міністерстві освіти і науки.

— Так, питання відбору та вступу до університетів є комплексним, політичним, врешті-решт. І вирішують його не в УЦОЯО.

Джерело

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь