Освітяни та асоціація міст звернулись до органів влади не реєструвати наказ МОН, який може започаткувати негативні процеси в освітній галузі

Наказ МОН знищує мережу закладів освіти на території активних бойових дій та тимчасово окупованих громад – Асоціація міст

© pixabay/WOKANDAPIX Крім того, рішення Міністерства, на думку асоціації, порушує норми Конституції та законів

Міністерство освіти і науки України наполягає на державній реєстрації наказу, яким знищується мережа освітніх закладів та суттєво скорочується кількість працівників закладів загальної середньої освіти з територій активних бойових дій та з тимчасово окупованих громад. Це відбувається всупереч зверненням Асоціації міст України та Закону України “Про асоціації органів місцевого самоврядування”, вважають в Асоціації, яка опублікувала відповідне повідомлення.

Згаданий наказ передбачає необхідність здійснювати освітній процес виключно за очною (денною) або змішаною формами та за наявності захисної споруди цивільного захисту у будівлі закладу освіти або на відстані не більше, ніж 500 метрів. Також учні повинні навчатися за очною (денною) та/або змішаною формою у закладах загальної середньої освіти за місцем фактичного проживання. Згідно з наказом, батьки мають підтвердити неможливість навчатися за очною (денною) та/або змішаною формою відповідною довідкою для здобуття учнями освіти за дистанційною формою в обраному закладі загальної середньої освіти.

Аналіз документа, на думку експертів Асоціації, містить також наступні положення:

  • учні зможуть продовжити здобуття освіти, перебуваючи на тимчасово окупованій території, виключно за сімейною (домашньою) або екстернатною формами навчання, тобто без розрахунку освітньої субвенції на них;
  • учні, які перебувають за кордоном, будуть переведені на навчання у дистанційні класи визначених закладів загальної середньої освіти.

На думку Асоціації міст України, наказ містить порушення вимог законів, тому до комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, а також до окремих народних депутатів України направлено відповідні листи. У них, як повідомляє асоціація, говориться про порушення відповідним наказом норм статей Конституції України, законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та про необхідність відновлення прав громадян, визначених Конституцією України.

Реакція на наказ МОН в регіонах – це знищення освітньої галузі громад

Розроблений наказ МОН викликав реакцію окремих громад та освітян конкретних міст. Наприклад, керівники освітніх закладів Новокаховської громади опублікували звернення, яке вони надіслали очільнику уряду, профільному комітету парламенту та місцевій владі. У листі освітяни закликають відкликати цей проєкт наказу. На їхню думку, реалізація наказу може призвести до руйнації навчальних закладів регіону.

“Асоціація керівників закладів освіти Новокаховської міської ради та освітяни, які ціною власного життя, пройшовши через загрози позбавлення волі, ризики бути розстріляними в херсонських степах, арешти, катівні, зберегли освітню галузь Новокаховської громади та працюють в умовах дистанційного навчання, звертаються до вас з проханням підтримати лист Асоціації міст України… з вимогою відкликати проєкт наказу Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні”, – говориться у тексті звернення.

На думку очільників навчальних закладів деокупованого міста, здобувачі освіти Нової Каховки в умовах дистанційного навчання впевнено оволодівали новими знаннями та, як результат, мають численні досягнення. “Для наших учнів, особливо для тих, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, надзвичайно важливою є можливість “живого” онлайн-спілкування з однокласниками, вчителями, друзями в режимі синхронного та асинхронного навчання українською мовою, а індивідуальна (сімейна, екстернатна) форма навчання позбавить їх такої змоги.

Реалізація намірів міністерства – це дійсно механізм знищення мережі закладів ЗСО у прифронтових та тимчасово окупованих територіях, що спричинить звільнення переважної більшості освітян, інтеграцію їх в інші територіальні громади України, а значить повернення їх на деокуповані території не відбудеться”.

Як повідомлялось раніше, 30% учнів та учениць не мали постійного доступу до освітнього процесу в умовах війни. На Півдні України ця цифра сягала 40%, повідомляла у 2023 році Державна служба якості освіти із посиланням на проведене нею за підтримки проєкту дослідження.

Джерело

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь