Тривога перед екзаменами – як впоратися зі стресом – порада фахівця

Пригніченість, нервозність, відчуття провини: як подолати страх іспитів незалежно від віку

© depositphotos/little_prince

Данило Ганаженко

Данило Ганаженко

Екзаменаційна тривожність — психологічний стан, який негативно позначається на фізичному й ментальному здоров’ї та може мати тривалі наслідки, — виникає через страх перед іспитами чи їх результатом. Вона може з’явитись у кого завгодно, незалежно від віку, статусу чи рівня знань. Симптоми екзаменаційної тривожності поділяють на чотири групи: емоційні та фізичні, мисленнєві та поведінкові.

Емоційні симптоми пов’язані з нашими почуттями щодо іспиту: нервозність, перевтома, паніка чи навіть панічні атаки, пригніченість, сором чи відчуття провини. Фізичні симптоми проявляються через наше тіло: почастішання пульсу, напруга мʼязів, втома без фізичного навантаження, утруднене дихання, запаморочення, порушення сну тощо. Мисленнєві симптоми включають труднощі з концентрацією, обробкою інформації, неорганізовані ірраціональні навʼязливі думки. Останнє, за чим можна відстежити екзаменаційну тривожність, — наша поведінка: непосидючість (наприклад, тремтіння ноги), уникнення чи відтермінування підготовки, відчуженість та інші прояви.

Міфи про екзаменаційну тривожність

 1. Екзаменаційна тривожність виникає, якщо погано знаєш матеріал іспиту. Недостатня підготовка справді може збільшити відчуття безсилля та стресу, але першопричини тривожності є глибшими. Часто це завищені очікування, попередній негативний досвід, переживання через результати. Простежити причини цих переживань настільки ж важливо, як і вивчити конспекти.
 2. Екзаменаційну тривожність можна відчувати тільки під час іспиту. Не варто сприймати екзаменаційну тривожність як проблему одного дня — дня іспиту. Готуючись, ми переймаємось, як пройде іспит, намагаємось інтенсивно навчатися чи, навпаки, уникати підготовки. Після складання ми чекаємо на результати, реагуємо на них і рефлексуємо. Тож варто прийняти й налаштуватися на тривалий напружений стан.
 3. Не може бути екзамену без тривожності. Нервувати через іспит нормально. Зазвичай певний рівень напруги навіть потрібен, аби спонукати нас учитися. Проте не варто плутати це з тривогою: екзаменаційна тривожність вмикається тоді, коли думки про іспит починають заважати його скласти. І ось такий стан нормалізувати не варто.

Перед іспитом визнайте, що він важливий для вас і спричинятиме переживання. Скористайтесь універсальними порадами щодо стресу: дотримання рутини та звичних ритуалів, здорова їжа та сон, відмова від надмірного вживання кофеїну тощо. Аби краще налаштувати свою онлайн- і офлайн-підготовку:

 • Заздалегідь перевірте місце й час іспиту, складіть список усього, що вам потрібно зробити для підготовки.

Якщо це сесія, ви можете скласти її детальний розклад: це може бути графік на стіні, або ж Google-таблиця. Посилання на такий документ можна закріпити в спільному чаті для зручності: натисніть і утримуйте повідомлення → оберіть «Закріпити». Такі механічні завдання допомагають відволіктися від стресу.

 • Зробіть підготовку щоденним аспектом, навіть якщо це будуть 15 хвилин зранку.

Зокрема ви можете зібрати найважливіші деталі/посилання в одному документі або повідомленні та повертатися до нього. Це можна зробити в «Мої нотатки».

 • Обговоріть вивчене з близькими, розкажіть їм найцікавіше, попросіть поставити запитання. Це допоможе й краще підготуватись, і зменшити напругу.
 • Перед іспитом дайте собі час на відпочинок. Не намагайтеся довчити все в останні хвилини. Спробуйте відмежуватися від будь-яких обговорень напередодні іспиту, якщо вони підвищують вашу тривожність. Якщо вас дратує активність у груповому чаті з одногрупниками/однокласниками, вимкніть сповіщення з нього. Крім того, ви можете перенести всі навчальні чати в окрему папку й не бачити їх у загальному переліку (детальніше про те, як працювати з папками, — за посиланням).

Коли настане час іспиту, важливо пам’ятати, заради чого ви тут, що треба виконувати завдання й тільки це у ваших руках.

 • Виділіть кілька хвилин, аби заспокоїтися та прийняти наявність тривоги. Спробуйте виконати дихальну вправу або озирніться та подивіться на предмети навколо.
 • Спробуйте влаштуватись якомога зручніше, розкласти речі, як вам подобається.
 • Ознайомтеся з інструкціями до завдань, сплануйте свій час та сили.
 • Не бійтеся малювати візерунки, креслити чи писати думки на чернетці. Такий виплеск емоцій допоможе розслабитися.
 • Не звертайте уваги на те, як працюють інші (зокрема коли закінчують). Пам’ятайте, що швидкість роботи не є критерієм оцінювання.
 • Якщо ви відчуваєте ступор, виконуючи якесь завдання, спробуйте інше.

Після іспиту дайте собі перепочити, займіться чимось, не пов’язаним із навчанням. Що робити, аби подолати тривожність в очікуванні оцінок:

 • Визнайте свої зусилля й те, що результат тепер поза вашим контролем.
 • Подумайте над усіма завданнями, виконаними й ні. Подивіться, що вам вдається краще, а що — гірше. Поставте запитання людям, які розбираються в темі.
 • Пам’ятайте, що ваші оцінки не мають нічого спільного з вашою цінністю.

Єдиний спосіб подолати екзаменаційну тривожність — бути готовими й не ігнорувати її. Це комплексне завдання: конструктивний підхід до підготовки, щоб не намагатися вивчити все й одразу, сон, їжа та радощі життя зменшать тривожність щодо іспиту. Зосередження на собі та своїх силах, без думок про втрачені можливості під час підготовки та порівняння себе з іншими зменшить тривожність на самому іспиті. Розуміння ж того, що результат не визначає вас як особистість, а майбутні іспити важливіші за пройдені, допоможе впоратися з переживаннями, коли екзамен залишиться позаду.

Джерело

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь