Винищувач Gripen ВПС Швеції (Фото: EPA)
Україна сконцентрована не лише на отриманні винищувачів F-16, але й на трьох інших типів літаків, повідомив прессекретар президента Сергій Никифоров. Зараз українські пілоти проводять тестування шведських літаків Gripen, але до їх теоретичного отримання — ще три кроки, повідомив він в етері телемарафону.
Читайте нас в Telegram: тільки важливі та перевірені новини
“Але ми сконцентровані не лише на них [F-16]. У нас є, не в порядку якості, а в порядку легкості чи бажаності отримання, перелік з чотирьох типів літаків – це F-16, Gripen, французькі Rafale та Eurofighter Typhoon”, – сказав Никифоров.
Він зазначив, що F-16 виготовлено найбільше, тому суто статистично та математично їх отримати “простіше”.
За словами посадовця, шведські винищувачі Gripen є “дуже хорошою” альтернативою F-16, оскільки цей літак “як конструктор”, є універсальним та менш вимогливим.
“Він [Gripen] дуже добре себе продемонстрував, зараз проходить тестування українських пілотів на цьому виді літаків, і відгуки дуже хороші”, – зазначив Никифоров.
Він повідомив, що теоретично — до надання цих винищувачів Україні залишається три кроки: “Зараз тестування літаків або тестування можливостей українських пілотів на цих літаках, потім тренування, далі політична згода і лише після цього надання цих літаків”.
Поки що це передання є лише теоретичною можливістю, але “дивимось, що можна зробити”, підсумував прессекретар президента.
ДОВІДКА. Saab JAS 39 Gripen — шведський багатоцільовий винищувач четвертого покоління. Роботи розпочались у 1979 році, а у 1988-му літак уперше злетів. Винищувач експортували до Чехії, Угорщини, Південно-Африканської Республіки та Таїланду, також рішення придбати JAS 39 ухвалила Бразилія. “Гріпени” брали участь у міжнародній воєнній операції в Лівії – патрулювали й вели розвідку. Максимальна швидкість на великій висоті – 2130 км/год, на рівні моря – 1225 км/год. Бойовий радіус дії – 700 км (з навантаженням 2000 кг). “Гріпен” має на озброєнні 1×27 мм гармату Mauser BK-27 із боєкомплектом 120 снарядів.
- У травні міністр оборони Швеції Йонсон заявляв, що українські військовослужбовці потренуються літати на шведських винищувачах Gripen, але про їхнє передання ЗСУ поки не йдеться.
- 19 серпня президент Зеленський відвідав Швецію, де домовлявся про оборонне співробітництво.
- Україна та Швеція підписали Заяву про наміри про посилене співробітництво щодо платформи сучасних броньованих машин піхоти CV90.
Читайте також: США схвалили навчання українських військових на F-16 у Данії – CNN